Hakan Güldağ: ABD’nin Vergi Kararı Bizi Sarsmaz

Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ, TRT Haber’de yayınlanan Ekonomi 7/24 programında Elif Saygılıer’in konuğu oldu. Güldağ, ABD’nin çelik ile alüminyuma gümrük vergisi getirme kararı, KOBİ’lere verilecek teknoloji desteği ve yerli enerji konularında açıklamalarda bulundu.

ABD’nin çelik ile alüminyuma gümrük vergisi getirme kararını değerlendiren Güldağ, “Vergi kararı ABD için ilk değil. 1990’larda otomotiv, 2000’lerde ise demir-çelik için uygulandı. Kararın Amerika ithalatı içeresindeki etkisi %1’i geçmiyor. Piyasalar üzerindeki etkisi iktisadi etkisinden daha fazla oldu. ABD’nin diğer büyük ticari ortakları misilleme yapar mı? korkusu var. Bu durumda dünya ticaretindeki iyi gidişi olumsuz etkileme endişesini ortaya çıkarıyor. Trump, popülist politikanın yanı sıra ‘vaatlerimi gerçekleştirdim’ demek istiyor. ‘Biraz benim sözümü dinleyin’ diye dünyaya mesaj vermek istiyor.” dedi.

Türkiye’deki demir-çekil sektörünün gerekli tedbirleri almaya başladığını hatırlatan Hakan Güldağ, “Bizim demir-çelik sektörü tedbirlerini alıyor. ABD’ye yapılan ihracatı başka ülkelere yönlendirmeye başladılar. Vergi kararı bizi sarsmaz, çok sınırlı etkileyecektir. ABD’ye demir-çelik satan dünyadaki şirketler ürünlerini Türkiye ya da farklı ülkelere yönlendirecektir. Bu durum da küresel anlamda rekabeti artıracaktır, fiyatların da düşme ihtimali var.” ifadelerini kullandı.

KOBİ’lere verilecek teknoloji desteğinin önemli bir adım olduğunu vurgulayan Güldağ, “Hükümet kaynakları üretime, teknolojik gelişmeye ve istihdama yönlendirmeye başladı. KGF’nin getirdiği ferahlama sürüyor. KOBİ’lere Ar-Ge ve teknoloji desteği ile imalatta kaliteyi yükseltecek adımlar atılıyor.” dedi. 

Hakan Güldağ’ın konuşmasından satır başları şöyle:

-Enerjide yerli kaynaklara yönelerek, ödediğimiz faturayı düşürmeye başladık.

-Vergi muafiyeti desteği fabrikaların çatısındaki güneş paneli miktarının artmasını sağladı.

-Teknoloji ürünlerinin ihracatında %10 hedef çok önemli, çıtayı yükseltecektir.

-Teşvikler meyvelerini veriyor, vermeye de devam edecektir. 

-ABD ve Avrupa’dan gelen olumsuz göstergelere rağmen ekonomimizdeki canlılık sürüyor. İhracatta da artış çok iyi, devamı gelecektir. Ekonomideki göstergeler sağlam ifadesi kendi gerçekliğini buluyor.

-Kredilerde genişleme görmeliyiz ki %5 ve üzeri büyüyebilelim.

-Dünyada; otomotiv, petrol ve elektronik ticareti ön plana çıkıyor. 

-Afrin’in terör örgütlerinden temizlenmesi konusunda Türkiye kararlı.