Güldağ: Çiftçi ve esnafa yeni teşvik paketlerinin gelmesini bekliyorum

Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ TRT Haber’de yayınlanan Elif Saygılıer ile Ekonomi 7/24’ün konuğu oldu. Güldağ, hazine arazilerin çiftçilere kiralanması ve esnaflara yönelik bazı adımların atılacağını öngördüğünü söyledi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Özbekistan ve Güney Kore ziyaretlerini değerlendiren Güldağ, Özbekistan ziyaretinde önemli anlaşmalara varıldığını söyledi.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in “Türk iş adamlarına engel çıkarmak vatana ihanettir” sözünü hatırlatan Güldağ, “Anlaşmaların kapsamı gayet iyi, verilen siyasi mesajlarda duygu yüklüydü” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı müjde paketini değerlendiren Güldağ, hazine arazilerin çiftçilere kiralanması ve esnaflara yönelik bazı adımların atılacağını öngördüğünü belirterek paketin devamının geleceğini söyledi.

Vergisini Düzgün Ödeyen İş İnsanlarının da Hükümet’ten Beklentisi Var

“İşini doğru düzgün yapan ve vergisini düzgün ödeyenlerin hükumetten memnun edilme beklentisi var” diyen Güldağ, “Emeklilere verilecek ikramiye ve yaşlı aylıklarının arttırılması piyasayı canlandıracak. Yapılandırması bozulan iş adamları eskiden yeni teşviklerden faydalanamıyordu. Yeni uygulamada yapılandırması bozulan iş adamları da bu imkânlardan faydalanabilecek. İmar barışı ve vergi konusunda iş dünyası için yeni bir sayfa açılmış olacak” dedi.

SOCAR’ın ikinci bir Petkim büyüklüğünde yeni bir yatırım yapmak istediğini belirten Güldağ, “SOCAR hükumetle görüşmüşler yapıyor. İzmir’deki Aliağa bölgesini stratejik bir yatırım üssü olmasını istiyor. Bu anlamda hükumetle de görüşmeleri devam ediyor. Tabi ki ekonomi yönetimi bunu düşünecektir, ben bu tür büyük yatırım yapan firmalara önemli avantajların verilmesi taraftarıyım” şeklinde konuştu.

Nisan’da % 15 artış kaydeden Türkiye’nin yükselen ihracat grafiğini değerlendiren Güldağ, “Gelen rakam çok güzel ama gelirin bir kısmı pariteden kaynaklanıyor. İthalat ile ilgili olan dengeyi de iyi korumak lazım. İthalatta da ciddi bir artış var. İhracatın daha fazla desteklenmesi lazım. İhracat, bizim ekonomimiz üzerindeki basınçları dışarıya salmamıza yardımcı oluyor” dedi.

“Standart&Poor’s’un Raporu Çok Özensiz Hazırlanmış”

Hakan Güldağ, IMF’nin yeni raporla ilgili, “IMF bir yandan Türkiye ekonomisindeki toparlanmaya vurgu yaparken diğer bir taraftan da ısınan ekonomiye de işaret ediyor” dedi.

135 milyar liralık teşvik paketini Standart&Poor’s’un de gördüğünü ama paketi yanlış anladığını belirten Güldağ, “Onlar bu paranın bir anda hükümletin cebinden çıkacağını düşünmüş. Çok dengesiz ve özensiz bir açıklama. Bazı konular ortada yokken raporda yer almış, ABD askeri ile Türk askeri Münbiç’te karşı karşıya gelecekmiş gibi. Ben Standart&Poor’s gibi bir kuruluşun bu yanlış anlamaların rapora yansıtmasını çok mazur göremiyorum” şeklinde konuştu.

Çelik İhracatı İle İlgili ABD’li Yetkililer ile Görüşmeler Sürüyor

ABD’nin çelik sınırlamasıyla ilgili Güldağ, “ABD kendi koşullarının daha fazla kabul edilmesini istiyor. Çin etkilenmeyecek zaten, Çin, ABD’ye fazla çelik ihraç etmiyor. Bu sınırlamadan en çok Türkiye etkilenecek. Türkiye’nin ABD’ye çelik ihracatındaki payı % 4 civarında. Türkiye ile ABD yetkilileri arasındaki görüşmeler sürüyor” dedi.

İran’dan Türkiye ye çok sayıda turist geldiğini belirten Güldağ, “Gelen bu turistlerin Türkiye’de rahat alışveriş yapması için kart işbirliğine gidildiğini söyledi. Güldağ, “İranlı turistlerin sayısının artmasıyla birlikte böyle bir sisteme geçilmesi turizme de olumlu yansıyacak” dedi.