Gözlüğe 630 Milyon Dolar Harcandı

YABANCIDA KAYGI YOK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Londra’da “Türk-İngiliz Tatlıdil forumunda, dev şirket yöneticileriyle yaptığı görüşmeler çok olumlu sonuç verdi.. ilk etapta 100 milyar dolarlık fon akışının gelmesinin sürpriz olmayacağı belirtiliyor. Piyasalarda dolar kurunun bilinçli bir şekilde yükseltilmesinin yabancı yatırımcılar açısından olumsuz algılanmadı, aksine giriş yapmaları için büyük fırsat oluşturduğu ifade ediliyor. S&P, Moody’s ve Fitch gibi kredi kuruluşlarının not indirme adımları dikkate alınmıyor.

FONLAR YOĞUN ALIMA GEÇTİ

Nitekim ilk işaret geldi. Uluslararası yatırımcılar, New York ve Londra’da işlem gören Türkiye hisse senedi exchange traded fonlarına yani borsa yatırım fonlarına 18 Mayıs’ta sona eren haftada 10.3 milyon dolarlık giriş gerçekleştirdi. Söz konusu fon girişi, 13 Ekim’den bu yana görülen haftalık olarak en yüksek seviyede gerçekleşti. Londra’da işlem gören ayşares MSCI Turkey borsa fonuna giriş 6.34 milyon sterlin yani 8.5 milyon dolar oldu. Fonlara giriş başlaması yatırımcı tercihinin değiştiğini gösteriyor

2 GÜNDE 6 BİN KONUT

Konutta kampanya rüzgarı esiyor. Ziraat Bankası öncülüğünde bankaların aylık faizi %1.23’ten yüzde 0.98’e çekmesi talepte büyük artış yaşanmasına yolaçtı.
Konut sektörünün 3 önemli temsilcisi KONUTDER, GYODER ve İNDER üyesi 41 firmanın başlattığı ‘yüzde 5 peşinat, yüzde 20 indirim’ kampanyasında 6 günde 2 bin konut satıldı. 1 ila 1.5 milyar lira arası bir ciroya ulaşıldı. İnşaatçılar derneği, bu rakamın beklentilerinin çok üzerinde olduğunu belirterek hedef büyüttüklerini açıkladı.

OTOMOBİLE FAİZ FRENİ

Taşıt kredi faizlerinin 9 yılın zirvesine çıkması otomotiv sektöründe büyük baskı meydana getiriyor. 11 Mayıs haftasında bankaların uyguladığı taşıt kredi faizi yıllıkta %19’u aştı. Sadece geçen hafta 74 baz puanlık artış yaşandı. Pazarın dörtte üçünü oluşturan otomobil satışları Nisan’da yüzde 5 azalarak 55 bin 108 adet oldu. Hafif ticari araç satışları Nisan’da yüzde 11 düştü, 16 bine geriledi. Sektör temsilcileri konutta olduğu gibi kredi faizlerinde indirim kampanyaları yapılmasını istiyor

GÖZLÜĞE SERVET

Türkiye’de cari açık yıllıkta 55 milyar doları aşarken, buna yol açan kalemler de tek tek ortaya çıkıyor. İthal gözlüğe servet ödemişiz. 5 yılda harcanan para 630 milyon dolar. Bugünkü kur üzerinden 2.9 milyar lira. Oysa ülkemizde yılda 10 milyona yakın gözlük çerçevesi ile 20 milyon yakın gözlük camı satılıyor. Buna rağmen 2013-2017 yılları arasında sadece marka yüzünden 34 milyon adet gözlük ithal ettik. İthalatın %93’ü Çin ve İtalya’dan yapıldı.