Göksel Aşan: Enflasyonla Mücadelenin Yarısı Beklentilerden Oluşur

İstinye Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Göksel Aşan, TRT Haber’de yayınlanan Elif Saygılıer ile Ekonomi 7/24’ün konuğu oldu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin Türkiye’nin kredi notunu düşürmesini değerlendiren Aşan, “Not görünümü bir sonraki değerlendirmede notun nerede olduğunu belirliyor. 27-28 Şubat değerlendirmelerindeki 10 kriterin 9’unda şimdi daha iyi durumdayız.” dedi. 

Göksel Aşan, “Bir çok ekonomik etkeni bir araya koyduğumuzda Merkez Bankasının faiz artırmasını yanlış buluyorum. Piyasaları çok fazla etkilemedi. Doların 4,20’lere gideceği ihtimal dahilinde görmüyorum. Faizi artırınca Merkez Bankası enflasyon konusunda ümidini kesmiş izlenimi oluşturuyor. Bundan sonra her para kurulu toplantısı öncesi bu tip şeyler konuşulacak. Yıllık enflasyonda çok değişiklik olmayacaktır. Tek haneyi 1 kere görebiliriz, sonra çift haneye çıkacak gibi duruyor. Seçim sonrası tabloya tekrar bakmak lazım. Yılı tek hane ile tamamlayabiliriz. Enflasyonla mücadelenin yarısı beklentilerden oluşur. Petrolün daha fazla yukarı çıkması düşük bir ihtimal. Bir çok ülke şu anki fiyatlardan satabileceğini satacak. Petrolden gelecek maliyet baskısı yılın ikinci yarısında devam etmeyecektir.” ifadelerini kullandı.

Aralarında Nobel ödüllü uzmanların ve eski başkan yardımcılarının da bulunduğu bin ekonomistin Donald Trump’ın küresel ticarete ilişkin yaklaşımı konusundaki uyarı mektubunu değerlendiren Aşan, “Başından beri Çİn-ABD arasındaki ticari gerginliğin savaşa dönmeyeceği kanaatindeyim. Asıl sorun teknolojik ürünlerdeki fikri mülkiyet hakları. Çin’in ABD’de teknolojisini kullanarak ürettiği ürünleri Amerika pazarında satması sorun olmaya başladı. Çinli bir cep telefonu ABD menşeli telefonlardan fazla satılmaya başlarsa sorun burada başlar. Trump, fikri mülkiyeti Çin’e kaptırmamaya çalışıyor.” dedi.

Göksel Aşan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

-Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Güney Kore ve Özbekistan ziyareti, ticari ilişkilerin artmasına çok ciddi katkı sağlayacaktır.

-Kurun oynak olduğu zamanlarda akaryakıt fiyatlarında otomatik ayarlama durdurulabilir. Dolar 4,17’yi gördü diye hemen benzine zam yapmayalım. Bu algıyı olumsuz etkiliyor. Kurun patikaya oturduğundan emin olana kadar otomatik ayarlamada kuru yansıtmadan devam edebiliriz.

-İmar barışı kentsel dönüşüme katkı sağlaması çok önemli.

-183,5 milyar liralık vergi borcunun yeniden yapılandırılması konusu iyi anlatılırsa buradan ciddi bir gelir elde edilecektir.