Göksel Aşan: Çin’e Yaklaşan Operasyona Maruz Kalıyor

İstinye Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Göksel Aşan, TRT Haber’de yayınlanan Elif Saygılıer ile Ekonomi 7/24 programının konuğu oldu.

Türkiye-Rusya ilişkilerinin olumlu yönde ilerlediğini söyleyen Aşan, “Bu platformun içerisine Çin de dahil edilmeye çalışılacak. ABD ile Rusya’nın bir arada gitmesi mümkün gözükmüyor. Çok sayıdaki ABD varlığını elinde bulunduran Çin bir kaç yıldır bunu çeşitlendirmek istiyor. Türkiye’de ciddi bir potansiyel var, Rusya üzerinden bir ilişki kuruluyor. Uygur meselesi çözülürse, Çin ile ilişkiler daha fazla artar. İpek yolu projesi içerisinde kim Çin’e yaklaşsa ABD tarafından operasyona maruz kalıyor.” dedi.  

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin enerji bakımından çok önemli bir adım olduğunu söyleyen Aşan, “Nükleer enerji meselesi çok önemli, İngiltere’de var olan elektriğin %22’si nükleerden geliyor. Yeni jenerasyon nükleer santral projeleri var. Bizimki de yeni jenerasyon, eskilerine göre çok daha güvenli. Hızlı bir şekilde artan enerji ihtiyacı ile karşı karşıyayız. Yenilenebilir enerjide de çok ciddi yatırımlar var. Farklı kaynaklardan elektrik üretecek şekilde yatırımlar yapmak lazım. Nükleer enerji, yatırımın karşılığını almanın en garanti olduğu alan.” dedi.  

Göksel Aşan şunları söyledi: 

-Küçük esnafın vergi ödemeleri kolaylaştırılırsa süreç hızlanır, maliye de bundan karlı çıkar. Esnaf için yapılan vergi düzenlemesi olumlu ve doğru bir adım.

-ABD ve Çin gümrük vergilerini uygulama niyetinde değil. ABD- Çin arasındaki vergi savaşından bir şey çıkacağını beklemiyoruz, kimse riske girmez. ABD’nin rakibi Çin, iki ülke arasındaki gerilimi sürekli göreceğiz.