Ev Sahipleri İçin Son 1 Hafta

KREDİ FAİZİ ZİRVEDE

Merkez Bankası’nın verilerine göre konut kredisi faizleri 9 Mart haftası itibariyle yıllık ortalama yüzde 14,85 seviyesine yükselerek 9 yılın zirvesine çıktı.. Ocak ayı itibariyle Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20 oranında azalarak 28 bin 678 oldu. Geçtiğimiz yıl 0,95 gibi oranlarla konut kredisi verilirken bu yıl %21 artış var. mart ayında konut kredileri için bankalar en düşük aylık 1,16, en yüksek %1.25 faiz uyguluyor.

DOLAR GEVŞEYECEK Mİ?

Türk Lirası gelişen ülke para pirimleri arasında negatif ayrışmasını sürdürüyor. Dolar 3.95 TL’yi aşarak yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Döviz sepeti 4.40 TL ile rekor kırdı. Ama uluslararası bankalar tam tersini söylüyor. İsviçre’nin en büyük bankalarından UBS bank’a Türk Lirası’nda önümüzdeki dönemde gevşeme başlayacak. UBS 3 aylık dolar/TL tahminini 3,80 olarak açıklarken, 6 aylık sonrası için 3,90 TL bekliyor. Standard Chartered da 3 ay içerisinde kurun 3,59 seviyesine geleceğini açıklamıştı.

EV SAHİPLERİ DİKKAT

2017’de yılına ilişkin kira gelirleri olan mükellefler için Gelir Vergisi Beyannamesi vermesi için 1 hafta kaldtı.. Hesaplanan verginin Mart ve Temmuz aylarında iki eşit taksitte ödenmesi gerekiyor. Her bir konut için aylık 500 TL ve üzerinde, günlük veya kısa süreli kiralanan konut ve tüm iş yerleri kiralamalarında ise, tutara bakılmaksızın kiraya ilişkin tahsilat ve ödemelerinin banka, benzeri finans kurumları veya posta idareleri aracılığıyla gerçekleştirmesi zorunlu.

BREXIT’TE UZLAŞMA

İngiltere, Brexit geçiş sürecine ilişkin geniş şartlarda Avrupa Birliği ile anlaşmaya vardı. İngiltere, 2020 yılının sonuna kadar tüm AB hükümlerine bağlı kalmayı sürdürecek. Buna karşın gelecek AB kararlarında söz hakkı bulunmayacak. Habere göre, masada çözümsüz kalan tek konu ise İrlanda sınırı oldu. Anlaşmanın yürürlüğe girmesi için yasal olarak onaylanması ve Avrupa Parlamentosu’ndan geçmesi gerekiyor.

ALMANLAR FAKİRLEŞTİ

Avrupa Birliği ülkeleri arasında vatandaşların konut sahiplik oranı en düşük ülke Almanya oldu. Avrupa İstatistik Ofisi rakamlarına göre, AB vatandaşlarının ortalama yüzde 70’i kendi sahibi olduğu meskeninde ikamet ediyor. Ev sahiplik oranı %95 ile en yüksek olan ülke Romanya.. Alman halkının ise sadece %50’si ev sahibi. %50’si kirada oturmayı tercih ediyor. Garip değil mi? Avrupa’nın en zengin ve en güçlü ekonomisine sahip olan ülkesinde insanların yarısının evi yok.

EKONOMİ DÜNYASINDAN KISA KISA…

-Afrin’de ABD’nin YPG’li teröristlere verdiği silahların önemli kısmını topladık. 

-Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş “Bu yıl 38 milyon turist bekliyoruz” dedi.

-Yılın ilk iki ayında karşılıksız işlem yapılan çeklerin tutarı %16 azaldı.

-Ekonomi Bakanı “Rusya domates ihraç eden firmaları kısıtlarsa, biz de aynısını yaparız” dedi.

-Avrupa Birliği ile İngiltere, Brexit sonrası 2 yıllık geçiş süreci konusunda anlaştı.

-Suudi Arabistan’da edepli kıyafet seçen kadınlar, çarşaf giymeyebilecek.

-Türkiye’nin yurt dışı varlıkları ocak’ta 233, yükümlülükleri ise 714 milyar dolara yükseldi.

-İstanbul havalimanlarından 2 ayda uçan yolcu sayısı 15 milyonu aştı.

-Türkiye’de bugün 125 bin uluslararası öğrenci üniversitelerde eğitim görüyor.

-Hafriyat kamyonlarının %70’ine araç takip sistemi takıldı, gerisi için 2 Nisan’a kadar süre tanındı.