Erhan Aslanoğlu: Katma Değeri Yüksek Ürünler Destekleniyor

Piri Reis Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu, TRT Haber’de yayınlanan Elif Saygılıer ile Ekonomi 7/24 programının konuğu oldu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklayacağı teşvik paketini değerlendiren Aslanoğlu, “Ekonominin ihtiyacı ara malı ithalatının getirdiği cari açığı gidermek. Katma değeri yüksek ürünleri üretmemiz gerekiyor. Bu yönde verilen destek çok önemli. Teşvikle kaynaklar yatırıma yönlendiriliyor. Teknolojiyi yakalayan ve katma değeri yüksek ürünlerle büyüme planlanıyor. Bu çok önemli bir adım. Dinamik yapıda bir paket olması ve teşviklerin sonuçlarını öngörmek pozitif etki yapar.” dedi. 

Erhan Aslanoğlu’nun şunları söyledi: 

-Beş modelle çıkacak olan yerli otomobilin elektrikli olması önemli, geleceğin otomobilleri elektrikli olacak. Uluslararası büyük markaların tasarımında Türk isimlerin imzası var. Bu kişilerden biri tasarımı yapabilir. Dünyada ilgi çekecek tasarıma sahip olursa ihracata katkı sağlayacaktır.

-Gıda enflasyonunun üretim ve dağıtım olarak iki boyutu var. Biz dağıtımda ciddi kayıp yaşıyoruz. Tabi bu maliyet ve fiyat artışı demektir. Gıda dağıtım zincirini hızlandırmak ve doğrudan tüketiciye ulaştırmak önemli.

-Kamu bankaları faizlerin düşmesinde öncülük yapmaya çalışıyor. Yılbaşına göre enflasyon ve faizlerde düşüş var. Özel bankların ve bona tahvil piyasalarının da kamu bankalarına eşlik etmesi gerekiyor.