“En Kötü Dönem Geride Kaldı”

“EN KÖTÜ DÖNEM GERİDE KALDI”

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, TL’deki değer kaybının Türkiye’yi rekabetçi hale getirdiğini söyledi. “En kötü dönem geride kaldı” dedi. “Büyük şirketlerin döviz riskini yönetemediğini söyleyen Şimşek, “Sizin geliriniz hangi para türünden ise borçlanmanız da o para cinsinden olmalı” diye konuştu. Liradaki değer kaybının enflasyonda belirleyici rol oynadığını belirten Şimşek, şirketlere yönelik bir çalışma içinde olduklarını bunun da “makro ihtiyati tedbir olarak” adlandırıldığını ifade etti. 

HALKA ARZA HÜCUM

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, “2018 yılına çok nitelikli, büyük şirketlerimizin halka arzıyla başladık. Bazıları yerli yatırımcıya gerçekleşti, 7-8 kat talep geldi” dedi. Karadağ, halka arzlarda genelde yabancı yatırımcı ilgisinin yoğun olduğunu, Türk şirketlerin ilk çeyrekte 12 milyar lirayı geçen halka arz edilen paylarının yüzde 80’den fazlasını yabancı yatırımcıların satın aldığını söyledi.. “Türkiye’deki sermaye piyasaları çok cazip. Geçen yıl borsada %47 getiri elde ettik. Reyting kuruluşlarının negatif algıları dikkate alınmıyor” diye konuştu.

KONUTA DOPİNG

Türkiye’ye daha fazla yabancı yatırımcı çekmek ve konut satışlarını artırmak amacıyla yeni bir değişiklik geliyor. Mayıs ayında çıkması beklenen Torba Yasa’ya eklenecek madde ile vatandaşlık hakkı almak için 1 milyon dolarlık konut alım şartı esnetilerek 300 bin dolara indirilecek. GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Bu gelişme hem Türkiye ekonomisine hem de emlak sektörüne çok ciddi bir katkı yapacak. 1 milyon dolar ve üzerindeki konutlar pazarın yüzde 2-3’ü kadar. Yaptığımız araştırmalara göre yabancı 100 ila 300 bin dolar aralığındaki konutları seçiyor” dedi. Türkiye geçen yıl yabancılara 4.6 milyar dolar tutarında gayrimenkul sattı. Oysa bu rakam Londra’da 48 milyar dolar.

RUSYA’YA DARBE

Casus krizinde Rusya’ya karşı dünyada büyük bir cephe oluştu. ABD, Kanada, 14 Avrupa Birliği ülkesi ve Ukrayna eşzamanlı olarak Rus diplomatları sınırdışı etme kararı aldı.. ABD Başkanı Donald Trump, 60 Rus vatandaşını ‘ajan’ olarak niteleyerek ülkeyi terk etmelerini istedi. Trump, Seattle’daki Rusya Konsolosluğu’nu da kapatma kararı aldı. İngiltere Başbakanı Theresa May 16 ülkenin attığı adım hakkında, “Rusya’ya, uluslararası hukuku ihlal etmemesi için omuz omuza çok güçlü bir mesaj gönderdiğimiz açık bir şekilde görülüyor” dedi. Moskova’dan yapılan açıklamada en az 60 ABD’li diplomatın sınırdışı edileceği bildirildi.

ANALİST KIYIMI

Uluslararası kredi kuruluşu Standard and Poor’s 100’den fazla ülke analistini işten çıkarttı. En kıdemli 5 analistin de işine son verdi. Yeniden yapılanma kapsamında dünyada 130 ülkenin kredi notunu derecelendiren grup dağıtıldı. S&P’nin bu kararı almasında, son dönemdeki not değerlendirmelerinde siyasi kriterlerin öne çıkmasının büyük itibar kaybına yol açması gösteriliyor. İşine son verilenlerin arasında küresel ülke notu analisti Morizt Kramer ile Avrupa ve Ortadoğu başanalisti Myriam Fernandez ve Asya Pasifik ülkeleri sorumlusu Liesl Saldanha da var.

EKONOMİ DÜNYASINDAN KISA KISA…

-ABD Hazine Bakanı, “Çin ile gümrük vergisine ihtiyaç olmayan bir anlaşmaya varabiliriz” dedi.

-ABD, Çin’e 375 milyar dolarlık dış ticaret açığını 100 milyar dolara düşürecek liste gönderdi.

-Başkan Trump, casus krizi dolayısıyla ülkesindeki 60 Rus diplomatı sınır dışı ediyor.

-Dünya ülkelerinde Rusya’ya karşı başlatılan diplomat savaşı altını 1353 dolara çıkardı. 

-Ekonomi Bakanlığı, testi geçemeyen ampul, motor ve soğutucuların ithaline izin vermeyecek. 

-Uluslararası kredi kuruluşu Standard and Poor’s, 100 analistin görevine son verdi. 

-Köprü ve otoyollardan yılın ilk iki ayında 272 milyon lira gelir elde edildi.

-Benzinin litresi 5 gün içinde 27 kuruş arttırıldı. İstanbul’da 5.90 liradan satılmaya başlandı.

-Memurlara 2 bin liralık bayram ikramiyesi Perşembe günü karara bağlanacak.

-Çiftlik Bank olayına karıştığı için kırmızı bültenle aranan Osman Kaya Uruguay’da tutuklandı.