Emre Alkin: Faiz Artırımı Heba Oldu

Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emre Alkin, TRT Haber’de yayınlanan Elif Saygılıer ile Ekonomi 7/24’ün konuğu oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın güçlü bir manifesto açıkladığını vurgulayan Alkin, “Cari açık, enflasyon ve faiz konularında adım atılmasını çok önemli buluyorum.” dedi.

Emre Alkin, “Merkez Bankası’nın faiz kararı verdiği hafta çok fazla rapor yayımlandı. Faiz artırılması için baskı yapıldı. Cumhuriyet tarihinin en yüksek büyümesi yakalandı. Merkez Bankası politika faizini artırıp bugünkü fonlamaya getirseydi, psikolojik etki olacaktır. Merkez Bankası’nın psikolojik gücü eylem gücünden daha fazladır. Faiz artırımı heba oldu. Güçlü bankacılık güçlü Türkiye demektir.” ifadelerini kullandı.

İhracatın arttığını hatırlatan Alkin, “Teknoloji ağırlıklı üretim ve ihracat yaptığımızda cari açık fazlası veren bir ülke haline geliriz. Teşviklerde seçici olmak gerekiyor, yüksek katma değeri olan ürünlere vermek lazım. Yüksek katma değerli üretim yapan marka sayısını artırmak muazzam olur. Türkiye’de her sektörde yüksek katma değerli üretim yapabilecek alt yapı ve güç var. İhracatın kilogram değerini 1,4 dolardan 3 dolara çıkarmalıyız. Seçim sonrası bu konuda adımlar atılacaktır. Cumhurbaşkanının açıklamalarından bunu anlıyoruz.” dedi.

Emre Alkin’in açıklamalarından satırbaşları şöyle:

-Enflasyonla yapılacak mücadele çok önemli. Gıda fiyatlarında fırsatçılar ve dünya konjektürü var. Bazı ürünlerde az sayıda kişi fiyatları kontrol edebiliyor. Gıda zincirinde %300’e varan kazanç oranları var. Bunlara müdahale gelecektir.

-40-50 yıllık bir maliye geleneği var. Faiz yüksekliği ödeyenin belini büktüğü için vergi ödemeleriyle ilgili düzenleme yapıldı.

-Yerleşim sistemini ve doğayı bozan yapılar dışında kalan binaların sorunlarının afla çözüme kavuşturulması için imar barışı iyi bir şey.

-İnşaat Türkiye’de katma değer oluşturan sektörler arasında en önemli konumda olanlardan.

-S&P seçim sonrası not açıkladı. Türkiye bu notu hak etmedi.