Ekonomide Yeni Dönem

EKONOMİDE YENİ DÖNEM

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde ekonomi yönetimi değişiyor.  3 bakanlık, 9 kurul oluşuyor. Tüm bakanlıkları ilgilendiren konularda faaliyet yürütecek doğrudan Cumhurbaşkanına bağlı 4 ofis kuruluyor. Hazine ve  Maliye, Sanayi ve Teknoloji ile Ticaret bakanlıkları olarak 3 yerde bütünleştirilecek. Söz konusu yapılanmayla ekonomide netlik ve büyüme esas alınacak. Yeni yönetim modelinde ekonomi yönetimi; üretim, finans ve ticaret olarak 3 bölüm olacak.

YENİ YOL HARİTASI

Yeni dönemde, makroekonomik ve finansal istikrar, kararlı şekilde sürdürülecek, ekonominin en önemli çıpası olan mali disiplinden taviz verilmeyecek. Kamu harcama ve gelirlerinde etkinlik artırılacak, verimsiz harcamalar tasfiye edilecek. Uygulanacak kararlı politikalarla enflasyon yeniden tek haneye indirilecek. Cari açık yapısal sorun olmaktan çıkarılarak kalıcı şekilde düşürülecek. İhracatta yüksek teknolojili ürünlerin yüzde 4 seviyesinde olan payı yüzde 15’e çıkarılacak.

KAPASİTE ZİRVEDE

Kapasite kullanım oranı Haziran ayında yüzde 78,3 ile yılın zirvesine çıktı. Merkez Bankası imalat sanayinde faaliyet gösteren 2100 iş yerinin iktisadi yönelim anketine verdikleri yanıtları yayınladı. 2018 yılı Haziran ayında mal gruplarına göre kapasite kullanım oranları değerlendirildiğinde, gıda ve içecekler, dayanıksız tüketim malları ve dayanıklı tüketim mallarında artış görüldü. Kapasitedeki artış ekonomide canlılığın devam ettiğinin en net habercisi olarak kabul ediliyor.

AB İLE KOLAY TİCARET

Türkiye ile Avrupa Birliği Devletleri arasındaki Serbest Ticaret Anlaşmasının kapsamı genişletildi. AB ile Gümrük Birliği’nin güncellenmesinden önce modernize edilen anlaşma ile, mal ticaretinin yanı sıra hizmet ticareti, elektronik ticaret, fikri mülkiyet hakları gibi ikili ekonomik ilişkiler güçlendirildi.  “Ticaretin Kolaylaştırılması” hükümleri ile “e-ticaret” konuları anlaşmanın bir parçası haline getirildi.

PATATESE ÖNLEM

Hükümet yükselen patates fiyatlarını düşürmek için harekete geçti. Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, bu doğrultuda Fırat Kalkanı Harekat
Bölgesi içinde yer alan El Bab, Azez, Çobanbey ve Aktarin’de sözleşmeli üretim modeliyle üretilen patatesleri arz etmeye başladı. Marketlere ulaştırılan patatesler kilosu 1.95 liradan satışa sunuldu. Seçim öncesi patatesin kilosu 5 liraya yükselmişti.