Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci: Hainlerin iddialarını boşa çıkardık

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, TRT Haber’de yayınlanan Ekonomi 7/24 programında Elif Saygılıer’in konuğu oldu. Nihat Zeybekci,  15 Temmuz hain darbe girişimini, sonrasında Türkiye’nin geldiği noktayı ve ekonomideki hızlı toparlanmayı değerlendirdi.

Sözlerine tüm şehitlere ve 15 Temmuz’da şehit olan vatandaşlara rahmet dileyerek başlayan Zeybekci, hain darbe girişimi sırasında TBMM’deki yaşadıklarını anlatı. Üzerlerine yağmur gibi kurşun yağdığını hatırlatan Nihat Zeybekci, “15 Temmuz unutulmayacak, asla unutturmayacağız. Dünya tarihine demokrasi devrimi olarak geçecektir. Millet demokrasi için bedel ödedi, demokrasi artık garanti altına alınmıştır.” dedi. 

“HAİNLERİN İDDİALARINI BOŞA ÇIKARDIK”

Ekonomi Bakanı Zeybekci, “Hain darbe girişimi sonrası ekonomi çökecek diye yaygara yaptılar. Hemen harekete geçtik. 18 Temmuz Pazartesi Türkiye’deki tüm çarklar dönüyordu bu son derece önemli. Hainlerin iddialarını boşa çıkardık.  Demokrasi devriminin yanı sıra ekonomi destanı yazıldı. Avrupa’da 15 Temmuz benzeri girişim olsaydı ekonomi çökerdi, piyasalar kapalı kalırdı.” ifadelerini kullandı.

“TEŞVİK VE REFORMLARLA EKONOMİ ATAĞA KALKTI”

Darbe girişimine rağmen ekonominin hızla büyüdüğünü vurgulayan Nihat Zeybekci, “2016’nın ikinci yarısındaki teşvik ve reformlarla ekonomi atağa kalktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı ‘Milli İstihdam Seferberliği’ ile işsizlik azaldı.  Kredi Garanti Fonu ve destekler ile yatırımların önü açıldı, yabancı yatırımcının Türkiye’ye ilgisi arttı.” dedi.

“İŞSİZLİK MAYIS’TA TEK HANELİ RAKAMLARA DÜŞEBİLİR” 

Ekonomideki atağın işsizlik oranını da düşürdüğünü söyleyen Zeybekci, “Türkiye’de iş gücüne katılım oranı %52’yi geçti. Büyüme devam ettikçe iş gücüne katılım oranı yükselecektir. Her yıl 1 milyon kişiye iş sağlamamız lazım. Nisan’da %10,5’e inen işsizlik oranı Mayıs’ta tek haneli rakamlara düşebilir. Olumlu gelişmeler sürecektir.” şeklinde konuştu.

157 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT ÖNGÖRÜLÜYOR 

Türkiye’nin hızlı bir büyüme sürecine girdiğini belirten Zeybekci, “İhracatta Haziranda %2 büyüme sağladık. İhracatta rekora gidiyoruz, Temmuz’da tarihin en büyük aylık artışını yakalayabiliriz. Yılsonu itibariyle ihracatın 157 milyar dolara ulaşmasını bekliyoruz. Büyüme hızı ihracatı doğrudan etkiliyor. İhracatın içindeki yüksek teknolojinin payını da artıracağız.” dedi.  

180 günlük eylem planına vurgu yapan Ekonomi Bakanı, “Mazeret yok yola devam, mazeret üretmeyeceğiz iş üreteceğiz. Dünyanın en iyi teşvik sistemine sahibiz. Tüm sektörlerde üretimin ve ihracatın artması için düzenlemeler devam edecek, dışa bağımlılık azalacak ve dış ticarette TL kullanımı artırılacak.” dedi.

“FİTCH’DEN OLUMLU NOT BEKLİYORUZ” 

Kredi derecelendirme kuruluşlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Zeybekci, “18 Temmuz 2016’da Türkiye ekonomisi tıkır tıkır çalışırken kredi derecelendirme kuruşları not düşürdü. Bu hafta Fitch  açıklama yapacak, Ocak’taki puan düşürmesinde gerekçe olarak gösterdikleri her şeyi ortadan kaldırdık. İşsizlik azaldı, istihdam ve ihracat arttı. Türk lirasının değeri istenilen seviyeye geldi. Fitch’den olumlu not bekliyoruz fakat kredi derecelendirme kuruluşlarının ne diyeceğinden ziyade bizim ne yapacağım önemli, biz yolumuza devam edeceğiz.” dedi. 

GÜMRÜK BİRLİĞİ ANLAŞMASI

Gümrük Birliği Anlaşması ile ilgili gelişmeleri değerlendiren Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Güncellenme ile ilgili Avrupa ile olumlu görüşmeler yaptık. Eylül’de bununla ilgili karar verilecek. Tüm kararları Avrupa’nın verdiği bir sistem doğru değil. Anlaşma sadece sanayi ürünlerini kapsıyor. Tarım, teknoloji, inşaat gibi birçok sektörün de dahil edilmesi lazım. Gerekli düzenlemelerin ardından 1,5 yıl içinde 150 milyar dolarlık dış ticarete ulaşırız. Böylece her iki taraf da kazanacaktır.”  ifadelerinin kullandı.

“AB ÜYELİĞİNE MİLLET KARAR VERECEKTİR”  

Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik sürecine değinen Ekonomi Bakanı Zeybekci, “AB’ye tam üye olup olmamak bizim için önemli değil buna millet karar verecektir. Bizim için önemli olan refah seviyesinin ve yaşam standartlarının daha da yükselmesi” dedi.