Ege Yazgan: Türkiye’nin Yönelimi İhracat İle Büyüme

Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ege Yazgan, TRT Haber’de yayınlanan Elif Saygılıer ile Ekonomi 7/24’ün konuğu oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İngiltere ziyaretini değerlendiren Yazgan, “Başarılı bir seyahat, ekonomik işbirliği konusunda yeni adımlar atılacaktır. İngiltere bizim ticaret ortağımız. Dış ticaretin artmasında olumlu etkisi olacaktır. Kur düzeyi varlık alımları için fırsat. İngiltere dünyanın önemli bir finans merkezlerinden birisidir. Türkiye’nin bundan sonraki yönelimi ihracata yönelik bir büyüme olacaktır. Dış ticaret konuları uzun vadeli, öncelikli ve önemli bir konudur. Sermaye girişleri için ise iyi bir zamanlama.” dedi. 

Ege Yazgan, “Faiz konusunda Cumhurbaşkanımız görüşleri belli, Merkez Bankası gerekirse faiz konusunda müdahale edebilir. Seçim sonrası faizler düşecektir. Belirsizliğin ortadan kalktığı bir ortamda faizler ve kur aşağıya iner. Seçime kadar piyasalardaki oynak atmosfer devam edecektir. Merkez Bankası faiz artırım kararı verecekse bunu o anki koşullara yaparak yapacaktır. Piyasalarda ataklar devam ederse buna karşı olarak Merkez Bankası geçici olarak faiz artırımına gidebilir. Enflasyon-faiz sarmalı rahatsız edici boyuta gelmezse MB beklemede kalır.” ifadelerini kullandı. 

Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ege Yazgan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

-Kurun etkileri bazen faiz etkisinden fazla olabiliyor. İlerde faizler inerse olumlu etkisini hemen görebiliyoruz. Kurdaki inişlerde ise enflasyon üzerindeki etkisi bir süre devam edebiliyor.

-Sanayiye ve ürün bazında destekleri çok önemli buluyorum. Cari açığı kapatmaya yönelik adımlar. Tarım da bunlardan birisi, verim artışına verilecek her türlü destek olumlu sonuçlar verecektir. Enflasyonu düşürmeye katkısı olacaktır. Teşvikler eninde sonunda meyvesini verecektir. Orta ve uzun vadede çok olumlu sonuçları olacaktır.

-Mali disiplinden vazgeçilmemesi çok önemli. Hükümet yabancı yatırımcıya güven verdi.