Ege Yazgan: Trump’ın Vergi Kararı İç Güvenlikle İlgili Değil

Bilgi Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Ege Yazgan TRT Haber’de yayınlanan Ekonomi 7/24 programında Elif Saygılıer’in konuğu oldu. Yazgan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Afrika ziyareti, FED başkanının açıklamaları ve ABD’nin çelik ile alüminyuma ek gümrük vergisi getireceği yönündeki kararı değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Afrika ziyaretinin çok önemli olduğunu vurgulayan Ege Yazgan, “Afrika potansiyeli yüksek bir bölge. Yeni kurulan ilişkiler orta ve uzun vadede getirilerini ticaret olarak gösterecektir. Bizim Afrika pazarlarına gidip yatırım yapmamız anlamında önemli bir girişim. Farklı bir ticaret bloğuna girmemiz gelecekte alternatif pazar oluşturur. Çin’in de Afrika bölgesine çok büyük bir ilgisi var. Bizim daha yakın ve tarihsel bağlarımız olması açısından avantajımız var.” dedi.

KOBİ’lerin ciro sınırının 125 milyon liraya çıkarılmasını değerlendiren Yazgan, “İhracatta hızlı bir artış var. Bu talep tarafından gelen toparlanma ve kurun rekabetçi olmasından kaynaklanıyor. İthalatın büyük bir kısmı tüketim değil üretim ve sanayi tarafından geliyor. Ara malı ithalatını azaltmak için ciddi teşvikler getiriliyor. Bu noktada KOBİ’lere çok fazla iş düşüyor.” ifadeler kullanıldı. 

ABD’nin çelik ile alüminyuma ek gümrük vergisi getireceği yönündeki kararı ve sonuçlarını anlatan Ege Yazgan, şunları söyledi:

“ABD, konuyu Dünya Ticaret Örgütü’ne iç güvenlik meselesi olarak sunuyor. Kararın orada bozulması mümkün, fakat bu tavsiye niteliğinde olacaktır. Söz konusu olan sadece çelik değil, çelik endüstrisi ve onunla ilgili sektörlerde de düşüş olur. Küresel borsalardaki genel hareket bize de yansıyacaktır. Trump korumacılık politikalarını gerçekleştiriyor, bunun sadece çelikle sınırlı kalmayacağı düşüncesi küresel anlamda bu kadar tepkiye yol açtı. Kararın arka planına bakarsak Trump’un iktidara gelişiyle ilgili olduğunu görüyoruz. Trump’un söylediği gibi iç güvenlik meselesiyle ilgili olmadığını düşünüyorum. Karardaki asıl amaç çelik endüstrisi çalışanlarına iş ortamı oluşturmak. Buna benzer korumacı hamleleri gelecektir. Top yekün bir ekonomik korumacılık küresel anlamda tehlikeli bir hareket, bunun uzun vadede ciddi sonuçları olacaktır.” 

Fed Başkanı Powell’in açıklamalarını değerlendiren Yazgan, “Bu açıklamalar piyasayı sarstı. Faiz artışı beklentisi 4’e çıktı. Faiz artışı %3,5 – %4 arasında gerçekleşebilir. FED varlıklarını satmaya kalkarsa faizler üzerinde ciddi baskı oluşturacaktır. Bütçe açığının ortaya çıkaracağı yüksek enflasyon ve tahvil baskısı sert bir faiz artışına sebep olabilir.” dedi.