Ege Yazgan: Teşvikler Nokta Atışı

Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ege Yazgan, TRT Haber’de yayınlanan Elif Saygılıer ile Ekonomi 7/24 programının konuğu oldu. 

Varna’daki Türkiye-Avrupa Birliği Zirvesi’ni değerlendiren Yazgan, “Avrupa ile ekonomik ve tarihsel bağlarımız var. Avrupa, bazı konularda ABD’den daha önemli, ticari anlamda ilişkilerimiz var.  Belli dönemlerde ilişkiler gerilebiliyor. Varna’daki zirveyi Türkiye’nin başarılı bir diplomasi hareketi olarak görebiliriz. Buradan hemen vize serbestisi beklememek lazım.” dedi. 

Yazgan, “2017 büyüme rakamının %7 civarında olacağını düşünüyorum, piyasanın beklentisi de bu yönde. 2018 birinci çeyrekte büyümede hız kaybetmedik. 2018’de 2017 kadar canlı yıl geçireceğimizi düşünüyorum. Büyümenin yüksek gelmesi piyasa tarafından olumlu sinyal olarak algılanacaktır. İşsizlik ise tahminlerden daha iyi olabilir.” dedi.  

Hükümetin ekonomik sorunlara nokta atışı müdahale ettiğini söyleye Ege Yazgan, şunları söyledi:

“Son zamanlardaki teşvikler nokta atışı, istidamı artırmaya yönelik. Teşvikler KOBİ’leri destekleme odaklı. Üreticinin küresel arenada rekabet edebilir seviyeye gelinceye kadar desteklenmesi önemli bir adım. Üreticiyi desteklemek akıllı bir kalkınma stratejisidir. Türkiye orta ve uzun vadede küresel alanda çok daha fazla rekabet edecektir. Hangi ürünlere destek verileceği önemli, gelişme potansiyeli yüksek ürünlere verilecek desteklerle daha hızlı sonuç alabiliriz.”  

 Kurda geçmişten kalan psikolojik algı olduğunu söyleyen Ege Yazgan, “Kurun reel etkisi ise döviz borcu olan şirketler. Sermaye girişi olması kurlarda rahatlama sağlayacaktır. Türkiye reel kur olarak rekabetçi bir dönemde, düzeltme ve geri çekilmeler olacaktır. Maliyet tarafından gelen enflasyonun, beklentinin yarattığı enflasyona dönüşmemesi önemli. Merkez Bankası kuru ve enflasyonu başarıyla yönetiyor. Alınan önlemler çok doğru, orta vadede sonuçlarını göreceğiz.” dedi.