E-İhracat’ta Yasal Düzenlemere İhtiyaç Var

TRT Haber’de yayınlanan Elif Saygılıer ile Ekonomi 7/24’te e-ihracat masaya yatırıldı. Ünsped grubunun CEO’su Dr. Hakan Çınar, Jollychic’in başkan yardımcısı Jem Zhou ve DHL Ekspres Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Boğaç Özsan ile elektronik ticaretin ülke sınırlarını aşan modeli e-ihracatın Türkiye’ye sunduğu fırsatlar konuşuldu.


E-İhracat’ta yasal düzenlemere ihtiyaç var

E-ihracatta yeni bir fırsatın bizi beklediğini söyleyen Ünsped CEO’su DR. Hakan Çınar “E-ticarette devletin yasal düzenleme yapmasına ihtiyaç var, devletin e-ihracatta tam bir hukuki alt yapısı mevcut değil, yasal düzenlemelerin e-ihracat tarafında tekrar gözden geçirilmeli” dedi.

E-İhracatın en önemli özelliği ürünün kapıya teslim edilmesidir diyen Çınar, “Türkiye, her türlü ürünü üreten ve satabilen ülkedir. E-ihracat ile ilgili sıkıntıları kendimiz yaratıyoruz çözümleri de kendimiz buluyoruz. Sağlam bir alt yapımız yok” şeklinde konuştu.

Kobiler e-ihracat yapmaya hevesli ama nasıl yapacaklarını bilmediğinin altını çizen Çınar, “Ekonomi Bakanlığı firmalara her türlü desteği veriyor. Yasal düzenlemeler ve eğitimlerle de e-ihracat geliştirilebilir. Öte yandan bir an önce milli bir ödeme sistemi oluşturmamız gerekiyor. Uluslararası sigorta mekanizması var bunu e-ihracata da devreye sokmamız, para kazanabilecek ürünlere yönelmemiz gerekiyor” dedi.

Çınar, “Sorunların farkına vardığımız sürece onları aşabiliriz, E-İhracat konusunda PTT bir an önce devreye girmeli” diyor ve ekliyor: “Bir dış ticaret mantığı var, ülkelerin korumacılık sistemlerinin sınırları var. Hedef ülkelerdeki devlet görevlilerine ve ateşelere çok iş düşüyor.”

İhracatı arttırmanın bir yolunun da e-ihracatı arttırmaktan geçtiğini belirten Çınar, “Her türlü ürünü üreten bir ülkeyiz alt yapı ve lojistik sorunlarımızı aşıp bunu başarabiliriz. Firmalar mağduriyet yaşıyor firmaların maliyetlerinin indirilmesi gerekiyor. İadeler ile ilgili son dönemde buralarda oluşan maliyetler düzeltilmeye başlandı” dedi.


“Türk şirkelerini Ortadoğu pazarları ile buluşturmak istiyoruz”

Jollychic Başkan Yardımcısı Jem Zhou de Ekonomi 7/24’e yaptığı açıklamada e-ticarette hedef pazarlarının Katar, Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleri olduğunu belirtti.

Jollychic’in Türkiye’de e-ticareti geliştirmek için ofis kuracağını belirten Zhou, “Türk şirkelerini Ortadoğu pazarları ile buluşturmak istiyoruz” dedi.

İhracatın internete kayması ile birlikte insanlar daha önce ulaşamadığı ürünlere ulaşıp onları denemek istediklerini belirten Zhou, şirketin Türkiye’ye girme sebebini şu sözlere açıkladı: “Türkiye’de 3 sebeple yatırım yapmak istiyoruz. Birinci sebep Türkiye’deki iyi iş yapan markalarla bir araya gelmek, ikincisi Türkiye ile Ortadoğu’daki ülkeler aynı inanışa sahip ve son olarak ta Türkiye ile Ortadoğu arasındaki yaşam tarzı ve alışkanlıklar konusunda büyük benzerlikler var.”


“Bir tüketicinin evine girebilecek her şey ülkemizde üretiliyor”

E-ihracatta inanılmaz bir potansiyel olduğunu belirten DHL Ekspres Genel Müdür Yardımcısı Boğaç Özsan e-ihracatın desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin çok çeşitli ürün gamına sahip olduğunu belirten Özsan, “Bir tüketicinin evine girebilecek herşey ülkemizde üretiliyor. Geri dönüşü en yüksek ürünleri satmak önemli, sadece bir kere satmak değil tekrar eden satışlar gerçekleştirmek gerekiyor” şeklinde konuştu.

Mikro seviyede ihracat yapılmasını tavsiye ettiğini belirten Özsan “Dünyada e-ticaretin büyüklüğünün 3.4 trilyon dolara yükseldi. E-Ticaret yapacak firmaların hangi pazarlara gireceklerini belirlemeleri lazım” dedi.