E-İhracat Seferberliği Hız Kazanıyor

Ekonomi Bakanlığı destekleriyle, TOBB, Alibaba.com, Halkbank ve Vakıfbank, Türk KOBİ’lerinin dijital dönüşümüne katkı sağlamak, yeni pazarlara erişimini kolaylaştırmak, ihracat yıldızları ortaya çıkarmak ve geleneksel ihracattan e-ihracata dönüşümü sağlamak üzere yeni e-ticaret projelerini T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin katılımıyla İstanbul’da tanıttılar.

T.C. Ekonomi Bakanlığı destekleriyle, TOBB, Alibaba.com, Halkbank ve Vakıfbank tarafından geliştirilen yeni e-ticaret projesi ile TOBB’a bağlı Oda ve Borsalara üye olan şirketlerin e-ihracat fırsatına erişimlerinin sağlanması amaçlanıyor. Yeni projeyle birlikte, Alibaba.com’a Global Gold Supplier üyesi olmak isteyen Oda ve Borsa üyesi şirketler için üyelik bedelinin yüzde 80’i Ekonomi Bakanlığı, yüzde 20’si ise Halkbank ve Vakıfbank tarafından karşılanacak.

TOBB’un işbirliği kuruluşu olarak öncülük ettiği proje ile birlikte ürünlerine yeri pazarlar arayan KOBİ’ler, hiçbir ücret ödemeden Alibaba.com’da mağaza açarak 190 ülkeden üyelere ürünlerini tanıtma ve satış yapma fırsatı bulacaklar. Proje, halihazırda ihracat yapan şirketlerin ihracat performansını geliştirmeyi ve şimdiye kadar hiç ihracat yapmamış Oda ve Borsa üyesi şirketlerini ihracatla tanıştırmayı hedefliyor.

Bu projenin ihracata önemli bir ivme kazandıracağını belirten Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ”Ekonomi Bakanlığı’nın verdiği destekler sayesinde Türk şirketlerinin küresel pazarlardaki rekabet gücü ve buna bağlı olarak ihracat kapasitesi önemli ölçüde artmıştır. Bakanlığımız Yeni Sanayi Devrimi ile uyumlu olarak destek havuzuna E-ticaret sitelerine toplu üyelik desteğini de eklemiştir. Bu destek kapsamında TOBB tarafından başlatılan E-ihracat Seferberliği ile Oda/Borsalara üye olan ve ihracata konu olabilecek alanlarda faaliyet gösteren Türk şirketleri e-ihracat platformlarına ücretsiz üye yapılacaktır. Üyelik bedelinin ön finansmanını TOBB gerçekleştirecek, söz konusu bedelin yüzde 80’ini Ekonomi Bakanlığı, yüzde 20’sini ise Vakıfbank ve Halkbank karşılayacaktır. Eski satış ve pazarlama yöntemlerini kullanarak yeni ihracat hedeflerimize ulaşmamız mümkün değil. 500 milyar hedefine ulaşmak için ihracat yaptığımız pazarları ve ihraç ettiğimiz ürünleri çeşitlendirirken ihracatçı sayımızı da arttırmalıyız. Etkin kullanmamız durumunda, e-ihracat platformları bunu başarmamızı sağlayacak çok önemli araçlar. Ekonomi Bakanlığımızın destekleriyle başlattığımız bu projenin Türkiye’nin ihracat tarihinde bir kırılma noktası olacağına inanıyorum” diye konuştu.

Alibaba.com’un Türkiye’deki iş ortağı E-Glober Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, Alibaba.com ve Alibaba Cloud’un Türkiye’deki tek yetkili iş ortağı E-Glober olarak yeni markaları TradeFive ile amaçlarının ihracata yeni yıldızlar kazandırmak, ticareti dijitalleştirerek Türk KOBİ’lerini uluslararası oyuncular haline getirmek olduğunu söyleyerek yeni projeyle ilgili görüşlerini aktardı.