“E-ihracat Dünyaya Açılmayı Kolaylaştırıyor”

Askon Genel Bşk. Yrd. Semih Tuncel ve E-İhracat Platformu İş Geliştirme Direktörü Ömer Nart, TRT Haber’de yayınlanan Elif Saygılıer ile Ekonomi 7/24’ün konuğu oldu

26-27 Nisan 2018 günlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde yapılacak e-ihracat konferansının detaylarını paylaşan Ömer Nart, “Amacımız farkındalık oluşturmak. Daha önce yapmış olduğumuz e-ihracat konferanslarından sonra birçok şirket sınır ötesi e-ticarete başlama planlarını erken tarihlere çekti. 2 gün sürecek kongreye Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi ile yerli ve yabancı çok sayıda kişi katılacak. E-ticaret platformları Türk ürünlerini tedarik etmek için geliyor. Yabancı e-ticaret platformlarıyla Türk üreticileri buluşturacağız.” dedi.

Ömer Nart’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

-Çin’de e-ihracat oranı %25’lerde 2020’de bu oranı %37’ye çıkarmayı planlanıyor. Biz de yaptığımız çalışmalarla küresel alanda yerimizi daha çok sağlamlaştıracağız. Son yıllarda Türkiye’de de e-ticaretin gelişmesi için ciddi çalışmalar yapılmaya başlandı. Dünyada da e-ticaret platformları ciddi manada büyüdü ve ön plana çıktı.

-Konferansımızdaki konulardan birisi e-ihracatta yerelleşme. Türkiye’nin kapasitesini harekete geçirmiş olacağız.

-Online ödeme sistemlerini e-ticaret platformuna entegre edilemezse pazarın %90’ı kaçırılmış olunur. Alıcı ürüne bakıyor, kendi ödeme yöntemi olmayınca online sepeti terk ediyor. Ortadoğu’da kapıda ödeme yaygın. Kapıda ödeme, tercih ettiğimiz yöntem olmasa da Ortadoğu pazarına girmek için bu sistemi kullanmamız gerekiyor. Mobil uygulama indirme ve kullanma Ortadoğu’da çok yaygın. Dijital pazarlama platformlarının mobil uygulaması olması gereklilik.

-Bizden destek almak isteyen ihracatçılar web sayfamızdan tüm bilgilerimize ulaşabilir. (www.eihracatplatformu.com) 


E-ihracatın önemine dikkat çeken ASKON Genel Bşk. Yrd. Semih Tuncel, “Türkiye ihracatın büyük bir oranını çevre ülkelere yapmakta. Biz ihracatta ürün kalitemize oranla satışta sıkıntı çekiyoruz. Ürünlerimiz kalitesine göre ucuza satılıyor. E-ihracatla alıcıya doğrudan ulaşacağız.” dedi.

Semih Tuncel’in açıklamalarından satır başları şöyle:

-Ekonomi bakanlığı ile e- ihracat strateji eylem planı yapıldı. E-ticaretin sağlıklı yapılmasıyla alakalı nitelikli personeli yetiştireceğiz. Bu personeller firmaların farkındalığının artmasını, tecrübelerden istifade ederek aynı hataların tekrarlanmamasını sağlayacak. 

-Yurt dışı kaynaklı e-ticaret firmaları Türkiye’ye girmeye başladı. Türkiye köprü görevi görüyor. Bunu e-ticaret ile güçlendirmeliyiz. Finansal alt yapımız güçlü bunu e-ticaret ile nasıl yönlendirebiliriz, bunun için çalışmalar yapılıyor.

-E-ihracat pazarlama noktasındaki sıkıntıları gidermeye ciddi manada katkı sağlayacak. Alt yapısal düzenlemeler sonucunda ciddi bir e-ihracat hedefine ulaşabiliriz. İhracat kapasitesi ve birim fiyatları artacaktır. 

-E-ticarette en büyük sıkıntımız lojistik ve ödeme seçenekleri. Bunlarla ilgili çalışmalar yapılıyor. Bu konularda Ekonomi ve Gümrük Bakanlığımızın ciddi çalışmaları var.

-Çok fazla ve farklı sektörler bu platformda yer alabilir. E-ihracatın getirdiği imkanlar dünyaya açılmayı kolaylaştıracaktır.