E-Devlet Soyağacı Sorgulamada Yeni Gelişme

SOYAĞACI AÇILDI

Aşırı yoğunluk nedeniyle durdurulan e-devlet sitesinde soyağacı sorgulama sayfası açıldı. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri’nin gerçekleştirdiği çalışma sonrasında problem çözüldü. Vatandaşlar, “www.turkiye.gov.tr” internet sitesinden talep oluşturarak “Alt-üst soy raporu”nu öğrenebiliyorlar. Talep üzerine ekrana otomatik olarak “Alt-üst soy bilgisi talebiniz alınmıştır. Sıraya göre bilgileriniz en kısa sürede hazırlanacaktır. Belgeniz oluşturulduğunda cep telefonu numaranız veya e-posta adresinize bilgilendirme yapılacaktır.” mesajı geliyor. 

DIŞ AÇIK 47 MİLYAR $ 

Türkiye’nin Aralık ayında cari işlemler dengesi 2016’ya göre 4 milyar 360 milyon dolar azalarak 7 milyar 700 milyon dolar oldu. Böylece 2017 yılı 47 milyar 100 milyon dolar cari açık ile kapanmış oldu. Merkez Bankasına göre, cari açığın artmasında 10 milyar dolarlık altın ithalatının payı var. 2013 yılında 99.8 milyar dolar olan cari açığın 5 yılda %52.8 oranında azalması Türk ekonomisinin ne kadar sağlıklı bir yapıya kavuştuğunu gösteriyor. 

TASARRUFTA REKOR

Türkiye’de tasarruf mevduatları 2017’de bir önceki yıla kıyasla yüzde 14,4 artarak 930,3 milyar liraya ulaşırken, kişi başı tasarruf miktarı 11 bin 500 lirayı aştı. Bu rekor artış neyi gösteriyor? Artık paramızın kıymetini biliyoruz, bankada biriktiriyoruz demek. Biliyorsunuz yatırımın kaynağı tasarruftur. Ne kadar çok tasarruf edilirse o kadar az kredi kullanılır. Böylece faiz artışı önlenir. Toplam tasarrufun %43’ü, yani 400 milyar lirası İstanbul’da gerçekleşti. 

IRAK’A 5 MİLYAR DOLAR

Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, Irak’ın yeniden imarı için Türkiye’nin 5 milyar dolar kredi kolaylığı sağlayacağını açıkladı. “Firmalarımızın yüklendiği ve tamamladığı projelerin değerinin 25 milyar dolar olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, Irak ve Suriye’nin istikrarı bizim için çok önemli. Buranın imarı Türk ekonomisine büyük katkı sağlayacak, dedi. Irak’a Katar 1 milyar dolar, Suudi Arabistan 1.5 milyar dolar, Almanya 350 milyon euro yardım yapacaklarını açıkladı. 

AMERİKA ŞOKTA

ABD’nin Florida eyaletinde yer alan Parkland şehrindeki bir lisede dün silahlı saldırı meydana geldi. Florida polisi saldırıda en az 17 kişinin hayatını kaybettiğini, olay yerinden kaçan saldırganın gözaltına alındığını açıkladı. Bu olay 2018 başından beri gerçekleşen 18 nci saldırı oldu. 2013 yılından beri ABD’de toplam 290 saldırı yaşandı. Yani Amerika’da neredeyse her hafta bir saldırı olduğu anlamına geliyor.

EKONOMİ GÜNDEMİNDEN KISA KISA…

ABD’de ocak ayında reel kazançların yüzde 0.8 daralması dolarda sert kayba yol açtı. 

ABD’de sevgililer günü harcamalarının 20 milyar dolara ulaşması bekleniyor

Kamu bankaları 2017’de reel sektöre 791 milyar liralık kredi desteği sağladı.  

Türkiye’de 2017 yılında dış ticaret açığı 47.1 milyar dolara yükseldi.  

Otomobilde benzin ve mazot tarihe karışıyor. Suyla çalışan araba üretildi.

Motorlu taşıtlar vergisi kanununa motor gücü tanımı getiriliyor. 

Antalya’da yılın eriği üretildi, kilosu 500 liradan satıldı. Eriğin tanesi 12,5 TL