Dünyada İlk… Bir Merkez Bankası Dijital Paraya Geçti

SANAL PARA DEVRİMİ

Dünyada ilk kez bir merkez bankası resmen dijital paraya geçti. Suudi Arabistan Merkez Bankası blok zinciri teknolojisiyle yurt içi ve yurt dışı ödeme işlemlerinin gerçekleşebilmesi için ABD merkezli Ripple ile sözleşme imzaladı. Kripto para birimlerinin piyasa hacmi, piyasadaki dalgalanmalar ve tepki alımlarının ardından 500 milyar dolar üzerine yükseldi. Bu sabah Bitcoin 10 bin 600 dolardan işlem görüyordu.

İHRACATTA BÜYÜK HAMLE

Türk Eximbank’tan büyük atak. İhracatçıya destek sağlamak amacıyla önce Japonya Uluslararası İşbirliği Bankası ile iş birliği anlaşması imzaladı, ardından 21 Şubat’tan itibaren ABD’nin New York, Boston ve Los Angeles kentlerinde road Show yani tanıtım hamlesi gerçekleştirecek. Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, orta ve uzun vadeli kaynak temini açısından roadshow programlarının son derece etkili olduğuna dikkati çekerek, İhracatçılarımızın kısa vadeli taleplerini yerine getireceğiz, dedi.

ARTIK ZORUNLU

Hükümet, kur kaynaklı riskleri azaltmak için attığı bir dizi adıma yenisini ekledi. Döviz geliri olmayan 23 bin küçük ve orta ölçekli firmaya getirilen dövizle borçlanma yasağının ardından, büyük ölçekli şirketlere döviz borcunu bildirme zorunluluğu getirildi. 15 milyon dolar ve üzerinde döviz kredisi kullanan şirketler aldıkları borcu Merkez Bankası’na bildirimde bulunmak zorunda. Bildirim yapmayan ya da yanlış bilgi veren şirketlerle yaptırım uygulanacak.

GÜVENLİ ÇEK DÖNEMİ

Türkiye karekodlu çek uygulamasına geçti, ödeme problemi ortadan kalktı. Karşılıksız çek sayısı 1 yılda %44 oranında azaldı. Bankaların bastığı karekodlu çek miktarı 25 milyona ulaştı. Çekler ödenince ticari hayatta aksama olmuyor. Karekod uygulaması kısaca “bu çeki güvenle kullanabilirsiniz” demek. Bankadan karekodlu çek almak için ödemelerinizin son derece düzgün olması ve bankaya bir muvafakatname vermeniz yeterli. Şimdi sırada bono ve senetlere de karekod uygulaması getirilme çalışması var.

UNUTULAN SERVET

İnsan her şeyi unutur ama parasını da unutur mu, demeyin. Unutuyor işte. 2017 sonu itibariyle bankalarda 10 yıldan beri işlem yapılmayan 854 bin hesapta 117 milyon lira unutuldu. Unutulan rakamlar büyük değil. En küçüğü 10, en büyüğü 100 TL .. Ama alt alta yazılınca ortaya işte böyle kocaman bir rakam çıkıyor. Bankalar ilan ettikleri hak sahipleri ve mirasçıları tarafından aranmayan hesapları 15 Haziran’a alınmadığı takdirde Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna devredecek. 

EKONOMİ GÜNDEMİNDEN KISA KISA…

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP lideri Bahçeli ittifak konusunda tam mutabakat sağladı. 

ABD ile Türkiye Savunma ve Dışişleri Bakanları ile, istihbarat teşkilatı birlikte çalışacak.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “2017’de %7.1 büyüyerek rekor kıracağız” dedi.

“Hazine iç borç çevirme oranını %100’ün altına indirerek piyasaları rahatlattı”

Döviz kredisi kullanan şirketler Merkez Bankasına bildirimde bulunacak. 

31 Aralık 2017 tarihi itibariyle bankalarda 117 milyon lira unutulduğunu açıklandı.

Dolardan kaçan yatırımcılar bakır, nikel, çinko ve alüminyum almaya başladı.

Akaryakıtın düşük fiyata satıldığı taşıt tanıma sistemi şirketler arasında gerilime yol açtı.

ABD Başkanı, kirasını ödemeyen Suudi Prens Faysal’dan 3.7 milyon dolar istiyor. 

Trump, çelik ithalatına %24 vergi getiriyor. Çin ve AB ile yeni ekonomik kriz kapıda.