Dünya Kadınlar Günü’nde Başarı Hikayelerini Ekrana Taşıdık

Türkiye’de kadının iş gücüne katılımı her geçen gün artsa da henüz yeterli düzeye ulaşmış değil.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde mikrofonlarımızı iş dünyasının önde gelen aktörlerine uzattık. Başarılı iş kadınlarıyla kadınların çalışma hayatına dair görüşlerini sorduk.

DEİK Yönetim Kurulu Üyesi Berna İlter, “8 Mart çağdaş kadının emeğinin hakkını aradığı mücadelenin günüdür” dedi.

DEİK’te kadınların temsili başka kurumlara örnek olduğunu belirten  İlter, “Kadınlar tüketen değil üreten olmalı. Erkeklerle beraber mücadele etmek istiyoruz” dedi.

Türkiye – Kamerun İş Konseyi Başkanı Aygen Yenigün “Kadınlar kadın işbirliğini destekleyen STK’lara üye olmalı” dedi ve ekledi, “Kendinizi geliştirin ve içinizdeki gücün farkına varın. Erkekler kadınları bir tehdit değil yanlarında bir güç olarak görsünler.”

Kadının ekonomiye katılımı bu ülkenin temel meselesi olduğunu belirten Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay “Aktif olan erkek iş gücü kadınlara destek vermeli. Sanayi 4.0’da kadınların daha fazla rol alması gerekiyor” dedi.

İş hayatında daha fazla kadının olduğu bir Türkiye istediğini belirten Türkiye-Zambiya İş Konseyi Başkanı Esra Cevahir, “Kadının önemini anlatarak erkek çocuklarını yetiştirmeliyiz” tavsiyesinde bulundu.

Kadınlar kendi dünyalarında dönüşüm yaşamalı diyen Türkiye-Malezya İş Konseyi Başkanı Süheyla Çebi Karahan, “Kadın kendine inanırsa her işi başarabilir” şeklinde konuştu.