Dr. Şeref Oğuz: Seçim öncesi manipülasyon peşinde olanlar kazanamayacak

Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürü Şeref Oğuz, TRT Haber’de yayınlanan Elif Saygılıer ile Ekonomi 7/24 programının konuğu oldu. Oğuz, erken seçim öncesi sandığı manipüle etmek isteyenlerin kazanamayacağını söyledi.


Her seçim öncesi piyasaları bozmaya çalışanların şanslarının kalmadığını belirten Dr. Şeref Oğuz “Bunlar bundan önce her seçimde ters köşe oldular. Bu işlerin de bir maliyeti var kendileri de zarar etti. Acil seçimin bu şekilde bir faydası oldu. Dıştan kaynaklanan ve zaman zaman içeriden de desteklenen bu kesimlerin başarılı olacaklarını düşünmüyorum. Türkiye bu tür manipülasyonlarla ilgili kendi antikorlarını geliştirdi” dedi.

Şeref Oğuz, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramıyla ilgili “Bu çoşkunun yanı sıra çocukları da daha ileriye taşıyacak konuları da gündeme getirmeliyiz. Çocuklarımıza daha iyi eğitim vermek yarının dâhilerini çıkaracak sistemi de konuşmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Teknokentlerin amaçlarının dışında kullanıldığına dikkat çeken Oğuz, “Teknokentleri ne için kurduk ne hale geldi. Milli geliri yukarı çıkaracak ve ihracatı arttıracak girişimler için kurulan teknokentlerin maalesef teknosu gitmiş kenti kalmış. Çok iyi bir niyetle başlanmış bu çalışmanın şu anki varlığını eleştirmek zorundayız. Burada teknoloji üretmeyenlerin oradan çıkarılması ve fikri olanların teknokentlere alınması gerekiyor. İyi örneklerinin yanı sıra teknokentlerin çoğu organize sanayi bölgesine dönüştü. Bu alanın ıslah edilmesi gerekiyor. Teknokentlere aktarılan paraların kesilmesinden yana değilim ama orada bir şey üretmeyenlerin oradan çıkarılmasından yanayım” dedi.

“Kritik teknolojileri ithal ettiğiniz sürece siz hayati alanlarda dışarıya bağımlısınız demektir” diyen Oğuz, “teknoloji yatırımları konusunda iyi niyetli çalışmalar yürütülüyor, ama teşvik vermek yetmiyor bunların da takibinin iyi yapılması gerekiyor” dedi.

Daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın katıldığı törenle Proje Bazlı Teşvik Sistemi’nin kullanılmasını önerdi.
Oğuz’a göre Türkiye, akıllı teşvikler ile hem teknolojiyi geliştirebilir hem de cari açığı azaltabilir.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Veysel Eroğlu’nun açıkladığı ‘imar barışı’ ile ilgili Şeref Oğuz, “Bu yöntemle 45 milyar dolarlık bir kaynak oluşturulacak. Ama bundan önemlisi dar gelirlilerin nasıl ev sahibi olabileceği konusunda kafa yormalıyız. Satılmayan stok camlı binalar dikmek yerine orta gelirlerinin de nasıl ev sahibi olabileceği konusunu düşünmeliyiz” şeklinde konuştu.

Turizm ile ilgili Türkiye’nin turist hedefi 36 milyon olduğunu belirten Oğuz, “Bu hedefi daha ileriye götürmeliyiz. Ama daha da önemlisi gelen turistlerin kişi başına harcama noktasında eksiklerimiz var. Bugün kum deniz için gelenler 500-700 euro harcama yapıyor. Ama sağlık için gelenler 3 bin 5 bin Euro harcıyor. Sağlık konusunda önemli yatırımlar var ayrıca lokasyon gücümüz de var. İkisini de bir araya getirmek için bu alana fokuslanmak gerekiyor. Bütçe açığının aşılmasında sağlık turizminin önemli bir katkısı olacak” dedi.

Türkiye’nin kendi bölgesinde artık masa kurucu olduğunu belirten Oğuz, “Türkiye’nin bu şartlarda teknik ve ekonomik kabiliyetlerini arttırmalı ki söz sahipliği devam etsin” diye konuştu.