Dövize MB Freni

DÖVİZE MERKEZ FRENİ

Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını politika faizi olarak belirledi. Banka bu sadeleştirme hamlesiyle 1,5 yıl aradan sonra haftalık repo ihalelerine geri dönecek ve politika faizini yüzde 16,50′ seviyesine yükseltecek. 1 Haziran’da başlayacak uygulamayla faiz koridorunun üst bandı da yüzde 18’e çıkacak. Geç likidite penceresi faizi gecelik borçlanma faizine 150 puan eklenerek hesaplanacak. Yüzde 19.5 seviyesine yükseltilecek Bu gelişme üzerine Türk varlıkları değer kazandı dolar ve euro %3 değer kaybetti, borsa İstanbul 106 bini 500’ü aştı.

HÜKÜMETTEN TAM DESTEK

Merkez Bankası`nın politika faizinde sadeleştirmeye gitme kararına hükümetten ilk açıklama geldi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci: Merkez Bankasının, faiz artırımı ve ihracatçılar için reeskont kredilerinde kuru sabitlemesinin ardından, sıkılaştırmaya gittiğini hatırlatarak “Bunların hepsi önemli, olumlu adımlar, sonuçlarını da göreceğiz” dedi. Zeybekci diğer taraftan spekülatif amaçlı yani manipüle edilerek spekülatörlere imkan hazırlayan bu ortamın, 24 Haziran seçimlerinin netleşmeye başlamasıyla ortadan kalkacağını hep beraber göreceğiz. Merkez Bankamızı bütün gücümüzle destekliyoruz.” diye konuştu.

5 MİLYON İSTİHDAM

Türkiye, 24 Haziran seçimlerine güçlü bir ekonomik yapıyla giriyor. 10 yıl içerisinde 7,5 milyon kişinin katılımıyla, Türkiye Avrupa Birliği genelinden daha fazla istihdam sağladı. Türkiye, OECD ülkeleri arasında ABD’den sonra kadın istihdamını en fazla arttıran ülke konumuna erişti ve Avrupa ülkeleri içerisinde birinci sıraya ulaştı. İstihdamın artmasında Milli İstihdam Seferberliği ile birlikte İŞKUR’un çalışmaları da etkili oldu. AK Parti Seçim Beyannamesi’nde yer alan rakamlara göre yılda en az bir milyon, beş yıllık dönemde de beş milyonun üzerinde istihdam sağlanacak. 

KONUTTA REKOR SATIŞ

İnşaat sektörünün önde gelen firmalarının başlattığı kampanyada 12 gün içinde 4 bine yakın konut satıldı, 3 milyar lira gelir elde edildi. Konut sektörünü canlandırmak için hükümetin tapu harcı ve KDV oranlarını indirmesiyle birlikte, kamu bankalarının da konut kredi faizlerini düşürmesinin ardından Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği, İstanbul İnşaatçılar Derneği ve Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği destek vererek 15 Mayıs’tan itibaren geçerli olmak üzere tüm peşin ve konut kredili satışlarda yüzde 20 indirim uygulamaya başladı. 41 firmanın katıldığı kampanyada, ev almak isteyenler yüzde 5 peşinat ile 120 ay vadeli krediyi 0.98 faiz oranıyla ödeyebiliyor. Kampanya 15 haziran’da sona eriyor.

YENİ HEDEF OTOMOTİV

Başkan Trump yönetiminin geçtiğimiz hafta aldığı karara göre 1962 tarihli Ticaret Genişlemesi Kanunu kapsamında yürütülecek olan ulusal güvenlik soruşturması ile otomobil ve parça ithalatlarının ABD otomotiv sektörünü ne derecede zayıflattığı araştırılacak ve bu durumun ABD’nin ulusal güvenliği açısından bir tehdit oluşturup oluşturmadığı tespit edilecek. ABD otomobil ithalatında gümrük vergileri yükseldiğinde, bundan en fazla Toyota, Nissan, Honda ve Hyundai gibi dev Asya firmaları, Daimler, BMW ve Volkswagen gibi Alman üreticiler ile Peugeot ve Citroën gibi Fransız şirketler etkilenecek.