Cüneyt Paksoy: IMF’nin dediği gibi faiz artırmaya gerek yok

Anadolu Ajansı Finans Analisti Cüneyt Paksoy, TRT Haber’de yayınlanan Ekonomi 7/24 programında Elif Saygılıer’in konuğu oldu.

“Duruşumuz İlk Günden Beri Net” 

Afrin’in terör örgütlerinden temizlenmesi için başlatılan ‘Zeytin Dalı Harekâtı’nı değerlendiren Paksoy, “Bizim duruşumuz net, ilk günden itibaren
amacımız belli, sınırlarımızı terör örgütlerini temizlemek ve tampon bölge oluşturmak. Türkiye’nin haklı duruşu haklı isteği dünyada da kabul görüyor.
Rejim güçlerinin Afrin’e gireceği yönünde iddialar var. ABD ile karşılaşacağız söylentileri de gündeme gelmişti. Bu mesele çok su götürür.” dedi.

“İnşaat Sektörü Türkiye İçin Olmazsa Olmaz”

Cüneyt Paksoy, “Konut sektöründe üretim artışıyla üretime olan talebin artması istenen bir durum. İnşaat sektörü Türkiye için olmazsa olmaz.
Hükümetin kentsel dönüşüm çalışmalarının daha hızlı sonuç vermesi için yerel yönetimler ile mülk sahipleri arasındaki çalışma önemli” şeklinde
konuştu.

“Reformlar Sonuçlarını Veriyor”

Hükümetin yatırım seferberliği çalışmasını değerlendiren Paksoy, “Türkiye bu güne kadar yapılan reformlarla büyüyor, yatırımlar sonuç veriyor. Büyüme sürecektir, bu noktada birçok Avrupa ülkesinden daha iyi noktadayız. Şuan Türkiye’nin en önemli önceliği büyümek, IMF’nin dediği gibi faiz artırmaya gerek yok. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’nin notu konusunda bekle-gör durumundayız. Büyüme ve istihdamda Türkiye ciddi atak yaptı. Pozitif yönde not beklentisi var, bunu hak ediyoruz. Verilecek kredi notu biraz piyasaları etkilese de genel etkisi nötr olacaktır. Yunanistan’ın puanının artırılması ise tamamen algı operasyonu.” dedi.