Cumhurbaşkanı Londra’da Dev Yatırımcılarla Buluştu

LONDRA’DA DEV BULUŞMA

Cumhurbaşkanı Londra’da 18 trilyon doları yöneten dev yatırımcılarla buluştu. Aralarında Citigroup, Credit Suisse, JP Morgan, Deutsche bank ve Goldman Sachs’ın bulunduğu 25 üst düzey yöneticiye Türkiye’de katma değeri yüksek ürünleri birlikte üretelim çağrısı yaptı. İngiltere ile ticaret hacmini 20 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Yemekli toplantıda Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de yeraldı. İlk adım atıldı. Savunma sanayisinde faaliyet gösteren Türk ve İngiliz firmaları, ileri teknoloji insansız kara araçları platformu geliştirerek pazarlamak için işbirliği yapma konusunda uzlaştı.

TURİZMDE BÜYÜK SEVİNÇ

Merkez Bankası ödemeler dengesi rakamlarına göre, turizmde darbe girişiminden bu yana en güçlü toparlanma yaşanıyor. Mart ayındaki gelirler geçen yıla göre %30 artarak 1.3 milyar dolara ulaştı. Yıllık gelir ise 23.3 milyar dolar olarak gerçekleşerek haziran 2016’dan günümüze en yüksek seviyeye ulaşıldı. Geçen yıl mart ayında yıllık turizm geliri 18.1 milyar dolar olmuştu. Özetle yıllık bazda 5.2 milyar dolarlık artış var.

TASARRUFTA PEMBE TABLO

Bankalardaki tasarruf mevduatı hesaplarının toplamı mart sonu itibarıyla 970 milyar 366 milyon liraya ulaştı. Böylece ilk çeyrekteki artış 40 milyar lirayı aştı. Türkiye’deki toplam tasarruf mevduatlarının yüzde 43’ü ise İstanbul’da birikti. 15 milyonu aşkın kişiye ev sahipliği yapan İstanbul’da, ilk çeyrekte toplam 419 milyar liralık tasarruf mevduatı toplandı.Tasarruf, gelirin ve faiz oranının bir fonksiyonudur. Yani kişinin geliri arttıkça tasarruf oranı artacağı gibi faiz oranlarındaki artış da tasarruf oranının artmasında etkili oluyor.

RESTORANLARA DARBE

Türkiye’deki alış veriş merkezlerinde çalışan restoranlar döviz mağduru oldu. Dolar ve Euro cinsinden kira ödeyen ve yaptıkları sözleşmelerde 3 ila 5 yıl kalma sözü vermek zorunda kalan restoranlar kapanma tehlikesiyle karşı karşıya.. Tüm Restoranlar Genel Başkanı Ramazan Bingöl “Biz Türk Lirası ile satış yapıyoruz, ama dövizle kira ödüyoruz, bunu sürdürmemiz mümkün değil” diyor. Bingöl dolar kurunun son 2 yılda %54 arttığını söyleyerek kiraları TL’ye çevirmezseniz, ışıklarımızı kapatacağız, dedi

ARAÇ SAHİBİ DİKKAT

2018’in ilk çeyreğinde egzoz muayenesi yaptırmayan araçlara 373 bin lira idari para cezası uygulandı. Çevre ve şehircilik bakanlığı müsteşarı Mustafa Öztürk, Türkiye’de araçların %16’sının egzoz ölçümü yaptırmadığını belirterek, denetimlerde muayenesi olmayan araçlara 1206 lira ceza kesildiğini söyledi. TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında 55 lira ücretle egzoz emisyon ölçümü yapılabiliyor.