Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın altın çağrısı sonuç verdi

ALTINA HÜCUM

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın döviz yerine altın alın çağrısı sonuç verdi, Bankalardaki altın hesapları geçen sene sonunda 154 tona yükseldi. Bunun parasal karşılığı 24 milyar 100 milyon dolar. 2016 yılında bu rakam 17.4 milyar dolardı. Yani 1 yılda %38 oranında artış var. Yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılmasına aracılık eden altın hesaplarının, jeopolitik risklerdeki artış ve döviz piyasasındaki oynaklığın etkisi ile geçen yıl rekor seviyeye yükseldiği görülüyor.

SANAYİCİ FAİZE ÇALIŞIYOR

İstanbul Sanayi Odası Başkan Erdal Bahçıvan iş dünyasının en büyük problemini dile getirdi, “şirket karlarının %50’sinden fazlası faize gidiyor” dedi. Bahçıvan, “Afrin’de heyecanla izlediğimiz başarılı bir operasyon var, çarklar dönüyor, kimsede yarına yönelik en ufak endişe yok” diyor. Ocak ayında imalat endeksinin 55.7 ile 82 ayın en güçlü seviyesine geldiğini, yılın ilk çeyreğinde %6’lık büyüme hızına ulaşılacağına dikkat çeken Bahçıvan, “Kapasite kullanım oranının %80’leri aşması yeni yatırım ihtiyacı için güçlü sinyal veriyor ” şeklinde konuştu. 

IRAK’TA BÜYÜK FATURA 

Irak hükümeti, terör örgütü DEAŞ ile yapılan mücadelenin ülke genelinde büyük hasara yol açtığını, temel altyapının ve yıkılan binaların yeniden inşası için hesaplanan maliyetin 88,2 milyar dolar olduğunu açıkladı. Irak Planlama Bakanlığı Müsteşarı Abdülfettah, özellikle konut sektörünün yatırıma en acil ihtiyaç duyulan alan olduğunu vurguladı. Türk müteahhitleri için bulunmaz bir iş kapısı daha açılıyor. Bu arada Çin de Suriye’nin inşasına talip olduğunu açıkladı. Çin’in Şam Büyükelçisi, ülkenin yasal yönetimiyle işbirliği yaparak her geçen gün daha ciddi katkıda bulunacaklarını’ söyledi. 

1 HAFTA SABREDİN

Vatandaşların yoğun ilgisi sebebiyle e-devlet üzerinde başlatılan soyağacı sorgulama hizmeti için Ulaştırma Bakanlığı devreye girdi. Nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğü ile birlikte sorunun giderilmesi için ortak bir çalışma başlattı. Geçici olarak kapatılan sistemin günlük kota uygulamasıyla önümüzdeki günlerde tekrar devreye gireceği belirtildi. Yetkililer, “Sistemin kapasitesini yükseltiyoruz. En geç 1 hafta içinde vatandaşlarımız yeniden soyağacı sorgulaması yapabilecek, ancak günlük kota olacak” diyor. 

DEVRİM GİBİ KARAR

Tüm dünyada sanal paralara karşı büyük bir savaş yaşanırken, ABD’de bir ilk gerçekleşti. Arizona senatosu vergilerin kripto paralarla ödenmesini sağlayan yasayı kabul etti. Tasarı eyaletin Temcilciler Meclisi’nden de geçerse Arizonalılar vergi dairelerine yapacakları ödemelerde Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto paraları da kullanabilecek. Tasarının mimarı Cumhuriyetçi Senatör Jeff Weninger, “Bu tasarı ile ABD içerisindeki herkese ve muhtemelen tüm dünyaya, Arizona’nın gelecekte blockchain ve diğer kripto para teknolojileri için bir bölge olacağının sinyalini gönderiyoruz.” dedi. Bitcoin bu sabah 8 bin 697 dolardan işlem görüyordu. 

EKONOMİ DÜNYASINDAN KISA KISA….

Başkan Trump, 4.4 trilyon dolarlık 2019 bütçe teklifini kongreye gönderdi.

ABD Başkanı, “bugüne kadar Ortadoğu için 7 trilyon dolar harcadık, bu büyük bir hata” dedi.

Uluslararası yatırım bankası Morgan Stanley hisse senetlerinde alım zamanı geldi, diyor.

New York borsası 1.5 trilyon dolarlık alt yapı teklifini olumlu algıladı, %1.7 primle kapandı.

Mehmet Şimşek petrol zengini ülkelere “Paranızı Türkiye’de değerlendirin” çağrısı yaptı.

Yeni paket devreye girdi. Şirketler yurtdışından getirdikleri döviz için kur farkı ödemeyecek.

İstanbul Sanayi Odası Başkanı, şirket kazançlarının %50’si faize gidiyor, dedi.

Irak’ın yeniden inşa edilmesi için 88.2 milyar dolarlık harcama yapılacak.

Bankalardaki altın hesapları geçen sene 154 tona yükselerek rekor düzeye ulaştı.

e-devlet üzerinden soyağacı sorgulama işlemlerinin 1 hafta sonra başlayacağı açıklandı.

Ziraat Bankası, Çin Kalkınma Bankasından aldığı 400 milyon dolar hesaplara girdi.

Uluslararası borsalarda düşüşe geçen dolar güne 3.79 TL ile başladı.