Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Moody’s’e sert tepki

MOODY’S’E SERT TEPKİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’nin kredi notunu düşüren uluslar arası kredi kuruluşu Moody’s’e sert tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı “senin ölçün ne? Yanımızda komşu batmış, bir anda 4 kademe yükseltiyorsun. Verdiğin notlar bizim karne notumuz değildir. Bizim karne notumuz halkın notudur. Bunların ölçüsü siyaset, sizi çok iyi tanıyoruz” dedi. Türkiye’nin kredi notunu Ba2’ye düşüren Moody’s, 14 Türk Bankasının da uzun vadeli notunu düşürdü. 12 banka ile görünümü durağandan negatife çevirdi.

%100 YERLİ İLAÇ

Yıllar boyu ilaç temini için milyarlarca dolar harcayan Türkiye, hükümetin Sağlıkta Yerlileştirme Projesi’nin hayata geçmesi ile artık kendi ilacını kendi üretebilir hale geldi. Türkiye’de geçen yıl tüketilen her 100 kutu ilaçtan %80’inin yerli üretimle imal edildiğini söyleyen ve “Hedefimiz %100 yerlileştirme diyen Başbakan Binali Yıldırım “Böylece yılda yurt dışına aktarılan 6.1 milyar liranın Türkiye’nin kasasında kalacağını söyledi.

İŞTE ŞEKER GERÇEĞİ

Şeker üretimi konusunda Avrupa’yla rekabet edemediklerini, şekeri pahalıya ürettiklerini, amaçlarının millete ucuz şeker yedirebilmek olduğunu söyleyen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, “özelleştirilen şeker fabrikaları verilen kotayı dolduramazsa geri alacağız” dedi. 300 koyun projesi kapsamında dağıtıma Nisan ayında başlayacaklarını belirten Fakıbaba, ayrıca 1 milyon düve projesini hayata geçirecekleri müjdesini verdi. Doğum yapmamış dişi inek yavrusuna düve deniyor.

İŞVERENE BÜYÜK DESTEK

Meclis`te görüşmeleri devam eden torba tasarı ile yeni çalışanların tüm prim ve vergileri devlet tarafından ödenecek. İşverenler her ay 883 liralık teşvik almış olacak.. Bilişim ve imalat sektörlerinde yeni eleman alındığında ise ödenecek teşvik asgari ücret ile sınırlanmayacak. Orada brüt ücret üzerinden teşvik verilecek ve bu miktar da 2 bin 29 lirayı bulacak. Teşvikler 12 ay boyunca ödenecek. Kadın ve genç istihdamında teşvik süresi 18 aya kadar çıkıyor.

BARAJLAR DOLDU

İstanbul’da geçen hafta sağnak yağmurlarla barajlardaki toplam doluluk oranı %90’ı aştı. İstanbul’lular yaz mevsimini rahat geçirecek. Bundan sonra hiç yağmur yağmasa bile barajlarda yaklaşık 10 ay yetecek su var. İstanbul’a içme suyu sağlayan Ömerli Barajı, Kazandere barajı ve Istırancalar’da doluluk oranı yüzde yüz olarak ölçüldü. Bu barajlarda taşmayı önlemek için zaman zaman kontrollü olarak su bırakılıyor.

EKONOMİ GÜNDEMİNDEN KISA KISA…

Suudi Arabistan veliaht prensi Salman, İngiltere’den 48 savaş uçağı satın aldı.

SpaceX şirketinin kurucusu Elon Musk, Mars’a gidecek gemiyi inşa ettiklerini söyledi.

Türkiye son iki yılda Ortadoğu ve Afrika ülkelerine 14.5 milyar lira yardım yaptı.

2018-2020 döneminde eleman alan işverene sosyal güvenlik primi ve vergi desteği verilecek.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Moody’s’in not kararına “tefeci mantığı” dedi.

Uluslararası kredi kuruluşu Moody’s, 14 Türk bankasının notunu düşürdü.

Kilis’ten Rusya, Katar ve Duabi’ye gönderilen çilek ihracatında patlama yaşanıyor. 

10 yılda örtülü üretimde kişi başına sebze ve meyve miktarı 71.6’dan 97.3 kiloya yükseldi. 

Türk Silahlı Kuvvetlerinin yerli üretimi Atak helikopterinin Kilis’te tanıtımı yapıldı.

TCDD, 5 Nisan’da saatte 250 kilometre hıza sahip 96 adet yüksek hızlı tren seti satın alacak. 

Sanayi bakanlığı yeni sistemle ülkedeki tüm asansörleri anlık olarak izleyerek denetleyecek.

BAE’den kalkan özel Türk Jeti İran’da düştü. Kazada 11 kişi hayatını kaybetti.