Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ekonomimiz Sabote Edilmeye Çalışılıyor

“TÜRKİYE BİR EFSANEDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin ekonomik performansının dünya çapında bir efsane olduğunu söyledi. Kredi kuruluşlarının Türkiye’nin notunu düşürmesinin Türk Lirasının değer kaybına yol açtığına dikkat çekti, “Son günlerde kurlar ve faizler üzerinde oynanan oyunlarla ekonomimiz sabote edilmeye çalışılıyor” dedi. Nitekim uluslararası kredi kuruluşu Moody’s’in 11 Türk şirketinin notunu düşürmek için negatif izlemeye aldığını açıklaması borsa İstanbul’u sert satışlarla yılın en düşük seviyesine indirdi. Cumhurbaşkanı “Tüm vatandaşlarıma sesleniyorum; yastık altında tuttuğunuz dövizlerinizi, paralarınızı, altınlarınızı sisteme sokun ve ülkemizin büyümesine katkıda bulunun” diye konuştu. 

BÜROKRASİYE DARBE

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bürokrasinin engellenmesi için çalışmalar yürütüldüğünü ifade ederek, “Şu anda ekonomide bağımsız kurumlarla beraber 6-7 tane bakanlık var. Bu yapıların sanırım 2 ya da en fazla 3’e inmesi gibi bir çalışma olduğunu biliyorum” dedi. Enflasyonla mücadelenin birinci öncelik olduğunu belirten Zeybekci “Şu anda 20 bakanlık, 5 başbakan yardımcılığı ve başbakanla birlikte 26’lı yapının 16-17 civarlarına düşmesi muhtemeldir. Tabii ki Sayın Cumhurbaşkanımızın çalışmaları bu konuyu finalize edecek” diye konuştu. 

KGF 260 MİLYAR TL

2017 yılından itibaren kaynakları Hazine desteğiyle güçlendirilen ve yaşanan yüzde 7.4’lük büyümeye 2 puanın üzerinde katkı sağlayan Kredi Garanti Fonu’nun 1 Haziran itibarıyla verdiği kefalet tutarı, 233.2 milyar liraya ulaştı. Bu kefaletle kullanılan kredi miktarı 261.9 milyar lira olurken, son olarak Mayıs ayında başlayan pakette 11.2 milyar liralık kullandırım sağlandı. KGF Genel Müdürü İsmet Gergerli, “KGF desteği alan firmalar istihdamını 213 bin kişi artırdı, SGK’nın prim tahsilatı yüzde 28 arttı” dedi. 

YATIRIMLAR HIZLANDI

Yabancılar son bir haftada Türkiye’de 500 milyon dolarlık yatırım kararı aldı. Asyalı şirketlerin başını çektiği yatırımlarda enerji, otomotiv, kablo ve tekstil ön plana çıkıyor. Çin Devlet Kalkınma ve Yatırım Kurumu Esdik pover Manisa’da 170 megavat büyüklüğünde 300 milyon dolarlık rüzgar santrali kurma kararı aldı. Ardından Çin’in ve dünyanın en büyük lityum-iyon pil üreticisi 60 milyon dolarlık pil üretim tesis kuracağını açıkladı. Yine Çinli kablo şirketi ZTT grup, Eskişehir’de 110 milyon dolarlık tesis kurmaya karar verdi. 

AB’DEN MİSİLLEME

Avrupa Birliği ABD’nin ithal çelik ve alüminyuma ilave gümrük vergileri uygulamaya başlamasına karşı misilleme kararı aldı. Karar Temmuz ayında uygulanmaya başlanacak. AB komisyonu, ilk aşamada ABD ürünlerine 2,8 milyar euroluk bir ilave gümrük vergisi getirecek, 3,6 milyar euroluk diğer kısım hakkında ise karar alacak. Biliyorsunuz ABD Başkanı Trump, 9 Mart’ta ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 gümrük tarifesi uygulanacağını açıklamıştı. Karar 1 haziran’dan itibaren yürürlüğe girdi