Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dev Şirket Başkanlarıyla Yatırım Görüşmeleri Yapacak

UZUN YOLCULUK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Özbekistan’ın uzun bir yolculuğa çıktığını belirterek, “atacağımız çok adımlar, yapacağımız çok işler var” dedi, hedefin 5 milyar dolarlık ticaret hacmi olduğunu söyledi. İki ülke arasında 25 anlaşma imzalandı. Cumhurbaşkanı ikinci durağı olan Güney Kore’nin başkenti Seul’e gitti. Aralarında iş adamlarının bulunduğu kalabalık heyetle gerçekleştirilen ziyarette dev şirket başkanlarıyla yatırım görüşmeleri yapılacak çok önemli anlaşmalara imza atılacak. Türkiye ile Güney Kore arasındaki 7.2 milyar dolarlık ticaret hacminin 15 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor.

MİLYONLAR SEVİNDİ

Başbakan Binali Yıldırım, milyonlarca vatandaşın yüzünü güldürecek müjdeyi verdi. Vergi, prim borcu, trafik suçu, gibi tüm cezalar ve borçlar yeniden yapılandırılıyor. İmar barışı yasalaşıyor. Ramazan ve Kurban bayramlarında emeklilere 1000’er lire ikramiye verilecek. Yıldırım, “kaynak sıkıntımız yok. Hesabı yaptık. Paketin maliyeti 24 milyar lirayı buluyor. İmar barışından bunun iki katı gelir bekliyoruz” dedi. Hazırlanan tasarının 1 haziran’da yürürlüğe gireceği belirtiliyor.

İHRACATTA REKOR

İhracat nisanda 13.5 milyar doları aştı, 12 aylık ihracatımız 161 milyar doları aşarak yeni bir tarihi rekora imza attı. Yurtdışına 4 ayda 55 milyar dolarlık mal sattık. Otomotiv sektörü 2.9 milyar dolarlık ihracatla yine ilk sırada yeraldı. Onu 1.5 milyar dolarla hazır giyim, 1.3 milyar dolarla kimyevi maddeler izledi. Avrupa Birliğine yapılan ihracatta %24 artış var. Nisan ayında en fazla ihracat artışı yaşayan sektör ise, yüzde 38,3 ile savunma ve havacılık sanayi oldu.

TURİZM BEREKETİ

Türkiye’nin turizm geliri, yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31,3 artarak 4 milyar 425 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ocak-Şubat-Mart döneminde 5 milyon 128 bin turist misafir ettik. Ziyaretçilerin kişi başına ortalama harcaması 723 dolar oldu. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Rakamlar gösteriyor ki, bu yıl 40 milyona yakın turisti Türkiye’de ağırlayacağız, geçen yıl 26,5 milyar dolar olan turizm gelirini de bu yıl 32 milyar dolara çıkaracağız” dedi.

IMF, DÜŞMAN ÇATLATTI

Uluslararası Para Fonu’nun Türkiye ile ilgili 4. Madde Konsültasyon Raporu’nda darbe girişiminin ardından Türk ekonomisinin 2017’de güçlü şekilde toparlandığı vurgulanıyor. IMF Türkiye Masası Şefi Donald McGettigan, “Geçen sene reel gayri safi yurtiçi hasıla artışı yüzde 7,5’a ulaşmakla kalmadı, Türk ekonomisi 1 milyon kişiye istihdam sağladı. Bu gerçekten çok etkileyici bir performans” değerlendirmesini yaptı. McGettigan, Merkez Bankasının gecelik borç verme oranını 75 baz puan yükseltme kararı kesinlikle doğru yönde atılan bir adım” dedi