Cumhurbaşkanı Erdoğan: Altın baskı unsuru olmamıştır

ALTIN TAVSİYE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dolar yerine altınla borçlanmayı önerdi. “Altın hiçbir zaman bir baskı unsuru olmamıştır” dedi.. Global Girişimcilik Kongresi’nde önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin son yıllarda yaşadığı saldırılar olmasaydı uluslararası yatırım miktarını 2-3’e katlayacağını dile getirerek, herşeye rağmen gayri safi milli hasıla bakımından dünyanın 17’nci ülkesi olduğumuzu vurguladı. “Kamu ve özel sektör yatırımlarının tutarı ilk defa 1 trilyon lirayı aşacak” diye konuştu.

ÇARKLAR HIZLANDI

Ekonomide temel göstergeler umut veriyor.. İstihdam ve sanayi üretimi yüzleri güldürüyor. Büyümenin öncü göstergelerinden sanayi üretimi şubat ayında yıllık bazda yüzde 9.9 artış gösterdi. Beklenti artışın yüzde 8.6 olacağı yönündeydi. Aylık bazda 0.8 daralacağı tahmin edilen veri, 0.2 azaldı. Geçen yıla göre madencilik sektörü %11.2, imalat sanayi sektörü endeksi %10.4 arttı. Sanayi üretiminin öncü göstergelerinden olan ihracat, ara malı ve sermaye malı ithalat rakamlarında yıllık bazda yaşanan artışın, sanayi üretim endeksini desteklediği belirtiliyor.

“BÜYÜME %7 – 7.5 OLUR”

Sanayi üretimindeki artış sonrası Türkiye’nin ilk çeyrek büyüme verisinin %7 ila %7.5 arasında oluşacağı açıklandı. Ekonomi yetkilileri, “şubat ayı sanayi üretiminin gösterdiği artış üzerine büyüme kuvvetli seyrediyor. Geçen yıl son çeyreğe göre kıyasladığımızda benzer bir büyüme oranı gerçekleşecek görünüyor. Öncü veriler ilk çeyrekte yüzde 7-7.5 bandında bir büyümeye işaret ediyor” dedi. 2017’nin ilk çeyreğinde büyüme hızı %5.4 olarak gerçekleşmişti. Orta vadeli programda ise 2018 için %5.5’luk büyüme öngörülüyor

İŞSİZLİK DÜŞÜYOR

Ocak ayında işsizlik oranı geçen yıla göre %2.2 azaldı, 10.8 olarak gerçekleşti. 15 ve daha yukarı yaşlardaki işsiz sayısında 576 bin kişilik azalma oldu. Genç nüfusta işsizlik oranı 4.6 puan gerileyerek %19.9’a düştü. Geçen sene ocak ayında işsizlik oranı %13 ile zirveye çıkmıştı.. İstihdam edilenlerin sayısı 1 milyon 357 bin kişi artarak 28 milyon 29 bin kişi, istihdam oranı ise 1,6 puanlık artış ile yüzde 46,4 oldu. İşgücüne katılma oranı ise 0,6 puan artarak yüzde 52,1 olarak gerçekleşti.

SENETLE KONUT SATIŞI

Konut kredisi faiz oranlarının aylık yüzde 1,23 ile son 8,5 yılın zirvesini görmesi üzerine bazı inşaat firmaları, sektördeki hareketliliği sürdürmek için 60 aya kadar faizsiz senetli konut satışı yapmaya başladı. Bursa’daki TÜYAP fuarında yeni kampanyalarını tanıtan inşaat sektörü temsilcileri, konut piyasasını canlandırmak için aldıkları kararı şöyle açıklıyorlar: İnsanları nasıl daha az maliyetle mülk sahibi yaparız buna bir çözüm bulduk. Bu kapsamda senetle satış gerçekleştirerek devamlılık sağlıyoruz. Böylece yüksek faiz ödemekten kurtulan vatandaş senetle borçlanarak büyük bir yükten kurtuluyor” diyorlar

EKONOMİ DÜNYASINDAN KISA KISA… 

-Başkan Trump, Rusya’ya uygulanacak olan ek yaptırım kararını erteledi.

-Suriye ve İran medyasına göre Şaryat hava üssüne dün gece atılan 10 füze imha edildi.

-ABD savunma bakanlığı, 2019 bütçesinde PYD/PKK’lı 65 bin kişilik örgüte silah istedi.

-Milyarder işadamı Bill Gates, ABD’yi yakın zamanda ekonomik krizin beklediğini söyledi.

-Eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Attilla’nın ABD’deki davası 16 Mayıs’a ertelendi.

-Demiryolu, havacılık, taşımacılık, temizlik ve enerji sektöründeki grevler ekonomiyi kilitledi.

-Yaşanan ticaret savaşına rağmen Çin’in elinde hala 1.18 trilyon dolarlık ABD tahvili var.

-Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ, tarım arazilerinin borsaya kote edileceğini açıkladı.

-Mart ayında bütçe geliri 48.2, bütçe gideri 68.4 milyar lira oldu. 20.2 milyar lira açık oluştu.

-İHKİB’in yeni başkanı, 4 yılda hazır giyim ihracatını 16 milyar dolar arttıracaklarını söyledi.