Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ertem: Afrin Konusunda Olumlu Gelişmeler Olacak

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem,” Cumhurbaşkanı  Erdoğan-Tillerson görüşmesi çok verimli geçti. Ben söylemeyeyim, bununla ilgili olumlu detaylar önümüzdeki dönemde gelecektir. ” dedi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, TRT Haber’de yayınlanan Ekonomi 7/24 programında Elif Saygılıer’in konuğu oldu. Ertem; Cumhurbaşkanı Erdoğan-Tillerson görüşmesi, Başbakan Binali Yıldırım’ın Almanya ziyareti, IMF, KGF ve faiz politikası konularında Elif Saygılıer’in sorularını cevapladı.

“Erdoğan-Tillerson Görüşmesi Çok Verimli Geçti”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un görüşmesini değerlendiren Ertem, “Türkiye sınırlarında terör yapılanmasını asla kabul etmez. Burada haklı bir mücadele veriyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Türkiye’nin haklılığını anlattı. YPG’ye verilen silahlar başta olmak üzere terör yapılanmasıyla ilgili Türkiye tüm tezlerinde haklılığını ortaya koydu, zaten Türkiye’nin tezlerinin gerçekleştiğini görüyoruz. Erdoğan-Tillerson görüşmesi çok verimli geçti. Ben söylemeyeyim, bununla ilgili olumlu detaylar önümüzdeki dönemde gelecektir. Olumlu beklentilerin de piyasa açısından yavaş yavaş gerçekleştiğini göreceğiz.“ dedi.

“Başbakan, Soğukkanlı Bir Cevap Verdi”

Başbakan Binali Yıldırım ile Alman mevkidaşı Angela Merkel görüşmesine değinen Cemil Ertem, “Sayın Başbakan Almanya’da kara propaganda yapanlara, oldukça soğukkanlı bir şekilde cevap verdi. Alman tarafında Türkiye’nin tezlerine karşı bir şey diyemedi. Bu görüşmede ekonomiye olumlu yansıyacaktır. Siyasi ve ekonomik açıdan ve zamanlama açısından ziyaret önemli, görüşmeler olumlu geçti.” dedi. 

“Avrupa Türkiye’ye Muhtaç Olduğunu Anladı”

Cemil Ertem, “ABD durgunluğun olacağı bir sürece doğru gidiyor, dolar değer kaybediyor. Avrupa tarafı güçleniyor, gereksiz değerli bir euro ile karşı karşıyayız, bu Türkiye’nin ihracatı açısından önemli. Avrupa Türkiye’ye sırtını dönerek içinde bundukları ekonomik krizden çıkmayacaklarını anladı. Doğalgaz, enerji yolları Türkiye’den geçiyor. Güney gaz koridoru Türkiye’nin kontrolünde burada hiç kimsenin başka yolu yok. Avrupa Birliği enerji ve ticari yol anlamında yeni ticaret düzeni ve yeni enerji aktarımı çerçevesinde Türkiye’ye muhtaç. Türkiye 3 milyonu aşkın mülteciyi sınırlarında barındırıyor, bu Avrupa’nın ekonomik dengelerini bozmuyorsa Türkiye sayesindedir. AB’nin Türkiye’ye muhtaç.” şeklinde konuştu.  

“IMF’nin Politikası İflas Etmiştir”

IMF’nin açıklamalarını değerlendiren Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, şunları söyledi:

“IMF, gelişmekte olan ülkelere değil ABD’ye bakması lazım. IMF, ‘büyümeyi düşürün maliyet tarafında vergileri artırın, para politikası sıkı olsun, faizler yükselsin’ diyor. Biz bunların tam aksini yapacağız. IMF’nin politikası iflas etmiştir. Merkez Bankası politikaları gayet iyi, enflasyon düşüşe geçti. IMF’nin dediklerini yaparsak Türkiye ekonomisi krize girer, Cumhurbaşkanının dediği gibi faizler düşürüldüğünde, üretime ve ihracata dayalı ekonomi Türkiye’nin önünü açacaktır.”

Büyüme 2018’de Sürecek”  

Cemil Ertem, “Türkiye’ye sermaye girişi oluyor bu iyi bir durum. Veriler büyümenin 2018’de süreceğini gösteriyor. Artan yükselen bir cari açıkla karşı karşıya değiliz, cari açıkta bence sorun yok. Türkiye’de yüksek faiz ve yüksek enflasyonu kırmak için önce yüksek faiz üreten tekelci yapıyı kırmak bunun için reformlar yapmak gerekiyor. Rekabetçi sermaye piyasalarını oluşturup tekelleşmiş para piyasalarının alternatifi haline getirmek lazım. Merkez bankası ve kamu bankaları önümüzdeki dönemde faizleri aşağı düşürecek adımları atacaktır.” dedi.  

KGF İle İşsizlik Azaldı

Cemil Ertem, “İşsizlikte gerileme görüyoruz, 2017 son çeyrekteki işsizliğin azalmasında KGF’nin önemli bir katkısı oldu. İşsizlikte azalma devam edecektir. Türkiye’de iş gücüne katılım oranları çok yüksek, bu sebeple işsizlik oranı yavaş düşüyor, bu doğal bir durum. Şu anki veriler bize olumlu bir trendi gösteriyor.” şeklinde konuştu.