Bitcoin Altın İle Birlikte İşlem Görecek

ALTIN VE KRİPTO PARA

Kripto paralar altın ile birlikte işlem görecek. Dünyanın önde gelen altın ticaret borsası Regal, Dubai`den kripto para ticareti ve depolanması için lisans aldı. Alınan lisans ile Regal, bundan böyle yatırımcılara altın, gümüş ve platin gibi değerli madenler dışında Bitcoin, Ethereum ve diğer dijital paralarda işlem yapma imkanı tanıyacak. Abu Dhabi’nin uluslararası finans merkezi regülatörü
bu hafta sanal paraların alım satımı için kurullar oluşturabileceğini ifade etti. Bu karar körfez ülkelerinde otoritelerin kripto paralarda ticaretin gelişmesine izin verebileceğine işaret olarak değerlendiriliyor

HEDEF: 1 TRİLYON

Borsa İstanbul başkanı Himmet Karadağ, bu yıl borsadaki şirketlerin toplam piyasa değerinde 1 trilyon lirayı aşmayı hedeflediklerini söyledi. Türkiye’de şirketlerin ilave borçlanmasının sürdürülebilirliğe zarar vermeye başladığına ve değerlerini aşağı çekmeye başladığına dikkat çeken Karadağ, yeni halka arzlarla elde edilen gelirin firma içi kaynaklarda kullanılacağını, ifade etti. Karadağ, son halka arzla bankacılık sisteminden 1.4 milyar liralık kredi talebi azaldı, dedi. Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin toplam piyasa değeri, dün itibariyle 915 milyar liraya ulaşmış durumda.

KONUT FAİZİ ZİRVEDE 

Bankaların tüketicilere sunduğu en düşük oranlı konut kredisi faizi aylık yüzde 1,15 ile son 20 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Sektör temsilcileri bankalara halihazırda konut kredisi için yapılan başvuruların 3’te birinin reddedildiğini, normalde yüzde 100 olan kredi verme oranının yüzde 65-70’lere gerilediğini, verilen tutarların da düşürüldüğünü söylüyor. Faizlerin düşmemesi halinde konut satışlarının duracağı belirtilerek, geçen yıl yakalanan rekorun gerisinde kalınacağını, tüketicilerin büyük kısmının konut alımını yüksek faiz oranları nedeniyle ertelediği kaydediliyor.

TURİZME GÜZEL HABER

Turizm rotası İspanya’dan Türkiye’ye döndü. Avrupa’nın en büyük seyahat örgütü uluslar arası turizm birliği, Türkiye için yapılan turizm rezervasyonlarının yükseldiğini açıkladı. Bu durum tur operatörlerinin kâr marjlarında yaşadıkları düşüşün baskısından kurtulabileceklerini gösteriyor. İngiltere’nin dev turizm şirketi Thomas Cook ile aynı görüşte olduğunu belirten kuruluş, ispanya’daki yüksek fiyatların kendilerine zarar verdiğini belirterek, Almanya’dan Türkiye’ye yapılan rezervasyonların %50 arttığını bildirdi.

HERKES SATAMAYACAK

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik yürürlüğe girdi. Yapılan düzenlemeyle kayıt dışı faaliyetin önlenmesi, satışlara standart gelmesi, satılan araçların belli bir garantiye sahip olması amaçlanıyor. Her önüne gelen galeri açamayacak. İkinci el araçlar, sigortasız satılamayacak. Boyalı parça sayısı, değişeni, kilometresi, hasar durumu, tek tek satış belgesine yazılacak. Aracın tüm bilgileri ekspertiz raporuyla alıcıya bildirilecek. 3 ay veya 5 bin kilometre garantisi verilecek.

 

EKONOMİ GÜNDEMİNDEN KISA KISA…

Hazine 2 günde 5 ihale ile 13.4 milyar lira borçlandı, faizler beklentinin altında kaldı.

Hedge fonlar ve spekülatörlerin 10 yıllık ABD tahvilinde satış emirleri rekor düzeye ulaştı.

ABD hükümeti, Türkiye sınırında kuracakları askeri güç için 200 milyon dolarlık bütçe ayırdı.

Amerika’da Ocak ayında enflasyonun %0.3; yıllık bazda %1.9 artması bekleniyor.

ABD’de açıklanacak ocak TÜFE’si öncesi altının onsu Asya’da 1335 doları aştı.

Uluslararası Enerji Ajansı, arz talebi aşacak, dedi, brent petrol 61 dolara düştü.

Borsa istanbul’da işlem gören şirketlerin piyasa değeri 915 milyar liraya ulaştı.

Türkiye’de Aralık ayında dış ticaret açığının 7.3 milyar dolar olması bekleniyor.

6 ayda Türkiye’de 3213 şirket kuruldu. Almanya zirveye çıktı, İranlı ilgisi artıyor.

Bankalar konut kredi faizlerini aylık %1.15’e çıkardı, satışlar bıçak gibi kesildi.