Bilişim Sektörü İstanbul’daki Zirvede Buluştu

İstanbul’da düzenlenen teknoloji zirvesi bilişim dünyasından yerli ve yabancı çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yaptı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün de katıldığı zirvede teknolojik dönüşümün önemine dikkat çekildi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 2018 sonuna kadar tüm kamu hizmetlerini e-devlet üzerinden vereceklerini söyledi.

“Kullanıcı sayısı 37 milyonu aşan e-devlet üzerinden hizmet veren kurum sayısı 428 ve hizmet sayısı ise 3 bin 61’e ulaşmış durumda. Tüm kamu hizmetlerinin 2018 yılı sonuna kadar e-devlet üzerinden sunulmasına yönelik yoğun bir çalışma yürütmekteyiz. 2016 yılı itibari ile e-devlet’te yaptığımız yatırımın miktarı 203 milyon TL ancak buna karşılık elde ettiğimiz sadece 2016 yılı tasarruf rakamları 1 milyar 900 milyon dolar. 2017’ye yönelik de benzer çalışmalar yapılıyor. Şunu memnuniyetle ifade etmek isterim ki sektördeki rakamlar ve göstergeler gösterecektir ki 2017 yılı için bu alanda elde ettiğimiz tasarruf miktarı 2 milyar doların çok çok üzerine çıkacak.” 

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Hükümet olarak ve bakanlık olarak teknolojik dönüşümü tüm politikalarımızın merkezine koyduk.” dedi.

“İleri sanayi ülkesi olma hedefimizi, teknoloji üssü bir ülke olma hedefimizle birleştirdik. Bu zirvenin vurgularından biri olan ‘Türkiye yapar.’ sesini güçlü bir şekilde haykırmak istiyoruz. İnanıyoruz ki Türkiye her şeyi başarabilecek güçte. Türkiye yapar deyip bırakmayacağız, Türkiye’nin yapması için tüm taşları döşeyeceğiz, canla başla çalışacağız.”

Yapay zekanın insanı tamamladığını vurgulayan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, 2 dolar olan ham verinin işlendiğinde milyon dolarlık değere ulaştığını söyledi. Terzioğlu’nun ailelere de önemli bir uyarısı vardı.

“12 aylık bir çocuğun ağlamasını telefona bakarak durdurması anne ve babasının buna sevinmesi doğru bir şey değil. Çocukları muhakkak kontrollü bir şekilde dijital ortamlarla buluşturmalıyız. Onların dijital zekasını geliştirmeliyiz. Eğer ki bu kontrolsüz bir şekilde gerçekleşirse, dijital ortamda büyüyen bir çocuğun ne doğru bir evlat ne doğru çalışan ne de doğru bir vatandaş olma ihtimali yok.”