Başbakan Yıldırım: Bu bir imar affı değil, imar barışıdır

BU BİR İMAR AFFI DEĞİL, İMAR BARIŞIDIR”

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye’nin genelinde imar sorunu bulunduğunu belirterek “Mülkiyetle, imarla, ruhsatla ilgili problemler bütün vatandaşlarımızın kanayan yarası” dedi. Yıldırım, “Binası var elektriği yok, binası var ruhsatı yok, binası var mülkiyeti yok. Bütün bunları ortadan kaldıracak, yılların biriktirdiği bu sorunu çözecek düzenlemeyi önümüzdeki 10 gün içerisinde çıkarıyoruz, bunun adı imar barışıdır” Diye konuştu.

DÖVİZ BORCUNA AYAR

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, döviz geliri olmayan şirketlerin 2 Mayıs’tan itibaren döviz kredisi kullanamayacağını ancak, büyümeye katkı sağlayacak yatırımların önünü açmak için istisna getirdiklerini açıkladı. Buna göre devletin alım garantisi kapsamında yenilenebilir enerji kaynaklarına ilişkin yatırımların finansmanında kullanılacak döviz kredilerinde döviz geliri şartı aranmayacak. Özelleştirme ihaleleriyle bedeli döviz olarak belirlenen kamu ihalelerini kazanan Türkiye’de yerleşik kişilerce temin edilecek krediler de kapsam dışı olacak.

BANKALARA BÜYÜK GÜVEN

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben “Türk bankacılık sektörünün uluslararası piyasalardan fon sağlama kabiliyeti ve yurtdışı fon sağlayıcılarının Türkiye’ye ilgisinin güçlü şekilde devam ettiğini söyledi. Akben, Şubat 2018 itibarıyla sendikasyon kredilerinin yenileme oranının yüzde 111,8 olduğuna dikkati çekerek, “Üstelik söz konusu kredilerin bir kısmı 2 yıl vadeli olarak temin edilmiş olup, faizlerde de iyileşme sağlanmıştır” dedi.

KALİTELİ TURİST ARTTI

Tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra coğrafi konumu, turizm sektöründe son yıllarda atılan adımlar, Türkiye’yi Avrupa kruvaziyer pazarının gözde ülkesi haline getirdi. Türkiye’ye son 5 yılda 5 bin 284 gemiyle 6 milyon 855 bin ziyaretçi geldi. Kruvaziyer turizmi biliyorsunuz dünyada hızla gelişen ve ziyaret ettiği şehirlere oldukça yüklü gelir bırakan, orta ve üst gelir grubuna hitap ediyor. Hemen hatırlatıyorum, Kruvaziyer turizmi sadece yabancılara değil, yerli turistlere de alternatif ve farklı tatil deneyimi yaşama şansı sunuyor.

DOMATES YÜZ GÜLDÜRDÜ

Rusya’nın Türkiye’den ithal ettiği domatese uyguladığı kısıtlama kararını tamamen kaldırması üreticiler tarafından büyük sevinçle karşılandı. Dışişleri ve Ekonomi Bakanlığının Rus yetkililerle yaptığı görüşmeler sonrası tüm firmalara ihracat yolu açıldı. Üreticinin yüzü güldü. Ama Domatese getirilen kısıtlamanın kaldırıldığının açıklanmasıyla birlikte fiyatlarda hemen hareketlilik başladı, tarlada 1.20 kuruş olan domatesin kilosu 1.60 liraya yükseldi. İstanbul’daki marketlerde ise 3.75 liradan satılıyor.