“Başbakan Yardımcısı Şimşek Görevinin Başında”

“ŞİMŞEK GÖREVİNİN BAŞINDA”

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, hizmet yolunda yarışanlardan olmak için çabaya devam edeceğini bildirdi. Twitter üzerinden açıklama yapan Şimşek, yatırımcılarla bir dizi görüşme yapmak üzere az önce İstanbul’a ulaştığını belirterek, “Son nefesimize kadar güzel Türkiyemiz için taş üstüne taş koyanlardan, millete hizmet yolunda yarışanlardan olmak için çaba harcamaya devam…” ifadelerine yer verdi. Başbakan Binali Yıldırım,”Mehmet Şimşek arkadaşımız görevinin başındadır” dedi.

TRUMP ÇOK KIZACAK

ABD’de dış ticaret açığı Şubat ayında 57.6 milyar dolarla 9 yılın zirvesine çıktı. Başkan Trump ticaret açığını daraltmayı vaat etse de hane halkı harcamalarındaki artış, güçlü şirket yatırımları ve vergi indirimleriyle ticaret açığının daha da artabileceği belirtiliyor. Dünyanın en büyük ekonomisi rekor açık verdi, ancak uluslararası kredi kuruluşu Fitch, ABD’nin 3A olan notunu teyid etti. Görünümü durağanda tuttu. Fitch ABD’nin 2018’de %2.7 büyüyeceğini öngörüyor

TİCARETTE KOZ SAVAŞI

ABD Başkanı Donald Trump’ın baş ekonomi danışmanı Larry Kudlow, Çin’in ticari konularda işbirliği yapacağına ve ABD’nin Çin’den ithalata yüksek gümrük tarifeleri uygulaması ihtiyacından kaçınmasını sağlayacak bir anlaşmaya varacağına inandığını söyledi. Pekin yönetimi ise olayı çözmesi için dünya ticaret örgütüne başvurdu. Örgütten yapılan açıklamada anlaşmazlıkları halli mekanizmasının başlatıldığı bildirildi. Ancak dün gece Başkan Trump, Çin’den ithal edilen ürünlere 100 milyar dolarlık yeni bir vergi paketi hazırlanması talimatı verdi.. Görünen o ki taraflar masada ellerini güçlendirmek için bütün kozlarını oynuyor.. Bakalım Çin bugün nasıl cevap verecek.

WASHINGTON’A MEKTUP

Ekonomi Bakanı Zeybekci Türkiye’nin ABD’nin çelik ve alüminyuma uyguladığı ek gümrük vergilerinden muafiyeti için ABD Ticaret Bakanı Ross’a mektup gönderdi. Önümüzdeki hafta olumlu ya da olumsuz bir sonuç alınabileceğini söyledi. ABD kısa süre önce çelikte yüzde 25, alüminyumda yüzde 10 ek gümrük vergisi getirmişti. Zeybekci, ABD’nin bu konudaki gerekçesinin yanlış olduğunu belirterek, Demir, çelik ve alüminyum ürünlerine getirilen ilave gümrük vergileri bizim tarafımızdan kabul edilebilir değil” dedi.

YERLİ / YABANCI SATTI

Yabancı yatırımcılar geçen hafta 256 milyon dolarlık hisse senedi sattı, 117 milyon dolarlık tahvil aldı. Hisse senedi stokları 49.4 milyar dolara geriledi. Tahvil stokları ise 29.3 milyar dolar oldu. Yabancıların elinde ayrıca 927 milyon dolar tutarında özel sektör tahvili var. Merkez Bankası rakamlarına göre yerli yatırımcılar ise geçen hafta yüksek kurdan istifade etmek için 2.2 milyar dolar sattı. Döviz mevduat hesapları 164.7 milyar dolara düştü.

EKONOMİ DÜNYASINDAN KISA KISA…

-Başkan Trump, “Çin’e 100 milyar dolarlık ek gümrük vergisi getirin” talimatı verdi

-Çin, ABD’nin başlattığı ithal ürünlere vergi olayını Dünya Ticaret Örgütüne taşıdı

-Amerika’da şubat ayında dış ticaret açığı 5.76 milyar dolarla 9 yılın zirvesine çıktı

-ABD rekor açık verdi, ancak uluslararası kredi kuruluşu Fitch 3A olan notunu teyid etti

-Uluslararası yatırım bankası ABD’nin Çin politikasını “mantıklı bulduğunu açıkladı

-Ekonomi Bakanı ABD’ye Türkiye’yi gümrük vergisinden muaf tutması için mektup gönderdi

-Çin devlet şirketi HT Solar Enerji, Türkiye’de 1 milyar dolarlık güneş paneli yatırımı yapacak

-TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, “TL’deki negatif ayrışmanın temel nedeni enflasyondur” dedi.

-Tek hazine hesabının 40 milyar liraya çıkarılarak faizi aşağı çekecek yeni paket geliyor

-Şirketler hükümetten 70 liraya ulaşan KDV alacaklarının ödenmesi için düzenleme istiyor