Başbakan Binali Yıldırım Duyurdu

3 MÜJDE BİRDEN

Başbakan Binali Yıldırım meclis grup toplantısında 3 müjde verdi. Akkuyu Nükleer Santralinin temel atma töreninin gelecek hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin’le birlikte gerçekleştirileceğini söyledi. “2017 büyüme hızı %7 ila %7.5 seviyesine olacak” dedi. Ülkemiz aleyhindeki kampanyalara rağmen bu yıl 38 milyon yabancı misafiri ağırlayacağımızı açıkladı

GÜVEN TAM

Mart ayında ekonomik güven endeksi 100.2 olarak gerçekleşti. Reel kesim yani imalat sanayi güven endeksi 109.5; perakende ticaret sektörü güven endeksi 102.6 oldu. Ekonomik güven endeksi, biliyorsunuz tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bir bileşik endeks. Endeksin 100’den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100’den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği gösteriyor, -ki rakamlar bir önceki aya göre azalsa da canlılık devam ediyor, diyor.

MÜTHİŞ BAŞARI

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi, havadan sinyal istihbaratı toplayabilen ANKA’yı Milli İstihbarat Teşkilatına teslim etti. Uçağa ASELSAN tarafından geliştirilen elektronik ve görüntü istihbaratı toplayan sistemler yüklendi. Göklerdeki gözümüz ANKA, elektronik istihbarat görevini yaparken radarlardan ve füze kılavuz sistemlerinden gelen sinyalleri algılayarak analiz edecek. Hedef bölge üzerinde uçarken telsizler ve veri linklerinde gerçekleşen haberleşmeleri dinleyecek. Böylece bir tehdit durumunda güvenlik ve askeri birimler anında uyarılacak.

İKRAMİYE HEYECANI

Memur ve emeklinin gözü Kamu Personeli Danışma Kurulu’nda. Yarınki toplantıda bayram ikramiyesi karara bağlanacak. Anlaşma sağlanırsa memur ve emekliler Ramazan ve Kurban bayramlarında 2 bin 62 lira olmak üzere yılda toplam 4 bin 124 lira ek gelire kavuşacak. Bu rakam kesinleşirse SSK ve Bağ-Kur emeklilerine de ikramiye yolu açılacak. Zira memur-sen’in bir önceki toplu sözleşmede memur emeklileri için talep ettiği promosyon, tüm emekliler için hayata geçirilmişti.

BİR DEVİN SONU

Facebook kurulduğundan bu yana tarihindeki en zor günlerini geçiriyor. Kullanıcı verileri ile ilgili yaşanan skandal sonucunda şirketin, trilyonlarca dolara ulaşabilecek para cezaları ile karşı karşıya kalabileceği belirtiliyor. ABD’de tüketici haklarını korumakla görevli Federal Ticaret Komisyonu, sosyal medya devi ile ilgili soruşturma başlattı. Komisyon, 50 milyon kullanıcının kişisel bilgilerinin nasıl olup da siyasi danışmanlık şirketlerinin eline geçtiğini araştıracak. Facebook, 2011 yılında Federal Ticaret Komisyonu ile imzalanan bir mutabakatla, ihlal başına 40 bin dolar ödemeyi kabul etmişti. Facebook hisseleri dün gece %5 daha düştü.

EKONOMİ DÜNYASINDAN KISA KISA…

-Başbakan Yardımcısı Şimşek, “Tasarrufları arttırarak cari açık sorununu çözeceğiz” dedi.

-Merkez Bankası, kur ve faiz kazancından 2017’de 18 milyar 383 milyon TL kar etti.

-Casus krizi dolayısıyla NATO, 7 rus diplomatın akreditasyonunu iptal etti.

-4 Rus diplomatı sınırdışı eden Almanya, Rusya’nın Kuzey Akımı 2 doğalgaz projesine onay verdi.

-Turizm sezonuna çok iyi başlayan Antalya’ya akın var. 3 ayda turist sayısı %30 arttı.

-Süper teşvik sertifika töreni büyüme rakamlarının açıklanacağı günle çakışınca ertelendi.

-Çeyiz hesabındaki teşvik miktarı %25’e çıkarıldı. En yüksek devlet katkısı 7 bin 500 lira oldu.

-Dünyaca ünlü Global Precious Metals şirketine göre altının onsu 2018’de 1425 doları görecek-

-Irak, Kerkük`ten Türkiye sınırına yeni hat inşaatı için farklı şirketlerden 96 teklif aldı.

-Türkiye’nin toplam petrol ithalatı ocakta yüzde 25,3 azaldı, 2 milyon 607 bin tona geriledi.