Avrupa’nın en büyük e-ihracat zirvesi İstanbul’da başlıyor

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) ile e- ihracat Platformu işbirliğiyle düzenlenen Avrupa’nın en büyük e-ihracat konferansı “International CrossBorder eCommerce Summit” ‘in tanıtım toplantısı Topkapı Mercure Otel’de gerçekleştirildi.


İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen konferansta e- ihracatın yol haritasına katkı sağlamak hedeflenirken, kişisel verilen korunması, e-ihracatta devlet desteği, Dünya’da online ödeme trendleri, e-ihracatta 360 derece digital pazarlama, e-ihracat lojistik sorunları gibi konulara çözüm aranacak. 2 bin 500 kişinin katılması beklenen konferansın ilk gününde e-ihracatın önündeki sorunlar, çözüm önerileri ve geleceği tartışılırken, ikinci gününde B2B görüşmeleri gerçekleştirilecek.

Nart: ‘’Lojistikte devlet desteği gelmeli, E-İhracat Üniversitede ders olarak okutulacak’’

E- İhracat Platformu kurucu ortağı Ömer Nart Çin’in e- ihracat konusundaki başarısının rol model olarak alınabileceğine vurgu yaptı. Bu konudaki en önemli noktanın lojistik olduğuna işaret eden Nart, “10 dolara sattığınız bir ürünün kargo ücreti 15 dolar olduğunda o ürünü gönderemezsiniz. Devlet bunu sübvanse etmeli. Ekinlikteki konularımızdan biri de bu olacak. E- ihracatın ders olarak müfredata girmesi konusunda çalışmalar yürütüyoruz. Düzce Üniversitesi’nde seçmeli ya da zorunlu olarak bu ders olacak. Ders kitabı oluşturuluyor” dedi.


Tuncel:’’ ASKON nitelikli e-ihracat personeli yetiştirecek

Etkinliğin lansmanında konuşan ASKON İcra Kurulu Üyesi Semih Tuncel, dernek olarak üretimin ve üreticinin sorunlarını dönük çalışmalar yaptıklarını söyleyerek, bir çok sorunun çözümü olarak e- ihracatı işaret etti. Programın e- ihracatın Türkiye’deki yol haritasını oluşturmada katkı sağlayacağını anlatan Tuncel, ayrıca nitelikli e- ihracat personeli yetiştirme çalışmaları olduğuna değindi.


Özsan: ‘’ Türkiye’yi e-ihracatta daha ileri noktaya taşımak istiyoruz’’

DHL Express Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Boğaç Özsan da zorlukları hep birlikte aşıp, Türkiye’yi e- ihracatta daha ileri noktaya taşımak istediklerini ifade etti. Mikro ihracatta şirket olarak ne gibi destekler sağlayabileceklerine çalıştıklarını söyleyen Özsan, Türkiye’deki yatırımlarını e- ihracat konusuna yönelttiklerini kaydetti. Özsan, tek ürün gönderimizde kargo maliyetlerinin yüksek olduğunu belirtirken, bunu ortadan kaldırmak için sepet değerlerinin yükseltilmesi gerektiğini anlattı.


Zhou: ‘’ Türkiye ve Ortadoğu ülkelerinin kültürü yakın, bunu avantaja dönüştüreceğiz’’

Türkiye pazarına yeni giren Çinli e- ticaret platformu Jollychic’in Başkan Yardımcısı Jem Zhou internetin gelişmesiyle birlikte uluslararası ticaretin de şekil değiştirdiğini belirtti. Ortadoğu pazarlarında birçok Türk markası ve ürünü gördüğünü vurgulayan Zhou, şöyle devam etti: “Türkiye ve Ortadoğu ülkelerinin kültürleri birbirlerine yakın. Bunun avantajını kullanarak Türk ürünlerini Ortadoğu pazarlarına daha fazla ulaştırmak istiyoruz. Ödeme ve lojistik herkeste olduğu gibi bizim de önümüze gelen problemler.”