AB’den 3 Milyon Euro’ya Onay

3 MİLYAR EURO’LUK ONAY

Avrupa Birliği, Mülteci Anlaşması nedeniyle Türkiye’ye taahhüt ettiği 3 milyar euro’luk ödemeyi onayladı. Paketin bir milyar euro’su Avrupa Komisyonu bütçesinden, kalan 2 milyar euro da üye ülkelerin bütçelerinden karşılanacak. Bulgaristan’ın Varna kentinde 26 Mart’ta düzenlenecek Türkiye-AB Zirvesi öncesi üst düzey bir AB yetkilisi “Türkiye’ye, Avrupa Birliği ‘tam üyelik’ modeli dışında ‘imtiyazlı ortaklık’ gibi herhangi bir başka model sunulması kesinlikle söz konusu değil” dedi.

TÜRKİYE TAVSİYESİ

Dünyanın en büyük portföy yönetim şirketlerinden BlackRock; Türkiye tahvillerini cazip görüyor. BlackRock Gelişmekte Olan Ülkeler Sabit Getirili Menkul Kıymetler Direktörü Sergio Trigo Paz, Rusya ve Güney Afrika’ya oranla Türk tahvillerinin göreceli olarak çekici olduğunu söyledi. Paz, “Güney Afrika ve Rusya’da yüzde 6’ya oranla, Türkiye ise yüzde 12,5 carry imkanı ile insanların paralarını park edebileceği bir yere dönüşüyor.” ifadelerini kullandı.

VERGİLER ÖDENİYOR

Türkiye’de geçen yıl tahakkuk ettirilen 760 milyar liralık vergi borcunun yüzde 82’si yani 625 milyar lirası tahsil edildi. Tahsilat oranı en yüksek il Kocaeli, en düşük il Hakkari oldu. Maliye Bakanı Naci Ağbal, daha önce yaptığı açıklamalarda, sadece 2017 yılında tahakkuk ettirilen vergilerin tahsilat oranının yüzde 94’ü bulduğunu söylemişti. Ocak’ta vergi gelirleri geçen yıla göre %22 artarak 48.4 milyar liraya ulaştı. Şubat rakamları bugün belli olacak.

MOODY’S’E CEVAP

Dünyanın en büyük enerji şirketlerinden General Electric’in genişlemeden sorumlu başkanı ve CEO’su Aleks Dimitriyef “Moody’s notunuzu ne yaptı açıkçası bilmiyorum, ama Türkiye bizim için yatırımda öncelikli ülkelerden biridir” dedi. Dimitriyef şunları söyledi: “Sağlık alanındaki yatırımlarla çok yakından ilgiliyiz. Biz 70 yıldır buradayız. Ekonomide ne tip bir gelişme olursa olsun buradaki varlığımız bizim için çok önemli “

ÇİN’E VERGİ DARBESİ

ABD Başkanı Trump Çin’den ithal edilen elektronik, Telekom ve tekstil ürünlerine 60 milyar dolar tutarında gümrük vergileri getirmeye hazırlanıyor. CNBC’de yer alan habere göre, yeni gümrük vergilerinin fikri mülkiyet soruşturmalarıyla ilişkili olacağı, başlıca etkilenecek ürünlerin bilgi teknolojileri, tüketici elektroniği ve telekomünikasyon ürünleri olacağı ve listedeki ürünlerin sayısının genişletilerek gümrük vergisi getirilen ürün sayısının 100’ü bulabileceği belirtiliyor.

 

EKONOMİ GÜNDEMİNDEN KISA KISA…

AB, mülteci anlaşması nedeniyle Türkiye’ye taahhüt ettiği 3 milyar euro’yu gönderiyor

Dünyanın en büyük portföy yönetim şirketlerinden BlackRock; Türk tahvillerini cazip görüyor

ABD Başkanı Trump Çin’den ithal edilen elektronik, ürünlerine gümrük vergisi getiriyor

Trump’un ekonomi danışmanlığına eski televizyon sunucusu Lary Kudlow getirildi

AB komisyonu kararına göre Schengen vizesinde başvurular artık 10 günde sonuçlanacak

İngiltere’de eski Rus casusun zehirlenmesi dolayısıyla 23 Rus diplomatı sınır dışı ediliyor

Türkiye’de geçen yıl 760 milyar liralık vergi borcunun yüzde 82’si tahsil edildi

Hesabında 1 milyon lira ve üzeri para bulunan mudi sayısı 755 kişi artarak 140 bine dayandı

Yeni kanuna göre, şirket işlemleri imza tasdiki imza beyanı defter onayı tek noktada yapılacak

Kredi kuruluşu Fitch’e göre, ABD’de artan üretim petrolü 60 doların altına düşürecek