2017’de Giyime 100 Milyar Lira Harcandı

MEVDUAT FAİZİ ZİRVEDE

Bankacılık sektöründe kaynak maliyetlerindeki artış gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Merkez Bankası’nın verilerine göre 1 aylık mevduat faizleri geçen hafta 11.61 ile son 9 yılın zirvesine çıktı. Bankacılık sektöründe (döviz ve TL dahil) toplam mevduat, 1.7 trilyon liraya yükseldi.. Döviz mevduatları toplamı 208.4 milyar dolar oldu. Bu rakamın 158.4 milyar doları yerli yatırımcılara ait.

RAHATLATAN AÇIKLAMA

ABD Başkanı Donald Trump’ın kıdemli ticaret danışmanlarından Peter Navarro, ithal çelikten %25, alüminyumdan %10 alınması planlanan gümrük vergileri için şirketlere istisna getirecek bir sürecin oluşturulacağını söyledi. Gümrük vergisinden ülkelerin değil, şirketlerin muaf tutulmaları için bir mekanizma olacağını belirtti. Navarro “özel durumlar için muafiyet prosedürü olacak ve böylece işletmeler önünde engel oluşmayacak” dedi.

GİYİME 100 MİLYAR

Türkiye’de geçen yıl giyim ve ayakkabı perakendesinde 100 milyar liralık ciroya ulaşıldı, bunun 60 milyar lirası markalı satışlarla gerçekleşti. Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği’nden yapılan açıklamada, “Türkiye ihracata ocak’ta çok iyi başladı. Bu yıl umuyoruz ki aylık 18 milyar doların üstünde bir ihracat göreceğiz. Şu anda hazır giyim ihracatının kilosu ortalama 17 dolar. Bunun 40 dolara çıkması mümkün, bunu da moda, marka ve tasarımla gerçekleştirebiliriz” denildi.

ÜRETİCİYE MÜJDE

Rusya Federasyonu, Türkiye’den nar, patlıcan, kabak, biber ve marul gibi yaş meyve sebze ithalatına izni verdi. Türk ihracatçılar, artık firma kısıtlaması olmadan ürünlerini Rusya’ya gönderebilecek. TİM verilerine göre, Türkiye’nin Rusya’ya olan yaş meyve sebze ihracatı 2018’in ilk 2 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 65 artarak 66 milyon dolardan 109 milyon dolara ulaştı. Bu haber güzel, ama Rusya’ya ihracatın artması yurtiçinde gıda fiyatlarını arttırırsa enflasyonda düşüş nasıl yaşanacak diye sormadan da edemiyoruz.

TÜSİAD’DAN DİZİ ATAĞI

TÜSİAD, ‘TV Dizilerinde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ projesini hayata geçiriyor. Proje kapsamında Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyeleri tarafından hazırlanan araştırmanın ortaya koyduğu bulgular şöyle: Dizilerdeki ana ve yan karakterlerin sayısı, yüzde 47 kadın ve yüzde 53 erkek olmak üzere dengeli. Ancak en çok izlenen dizilerde toplam görünürlüğün yaklaşık üçte ikisi erkek karakterlere ait. Bu anlamda dengesizlik var.

EKONOMİ GÜNDEMİNDEN KISA KISA…

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nde güvenlik nedeniyle bugün de işlemler yapılmayacak.

ABD çelik ve alüminyum vergisini bazı şirketlerden muaf tutacağını açıkladı.

Dünya Bankası, Türkiye’yi yatırım ortamının en iyi olduğu 20 ülke arasında gösterdi.

Merkez Bankası rakamlarına göre 1 aylık mevduat faizleri 11.61 ile son 9 yılın zirvesine çıktı.

Uluslararası Enerji Ajansı’na göre küresel petrol piyasalarına 5 yıl süreyle ABD hükmedecek.

Rafineri çıkış fiyatları değişti. LPG’de bugünden itibaren 10 kuruşluk indirime gidildi.

Çin Halk Cumhuriyeti 2018’de savunmaya 1.1 trilyon yuan yani 175 milyar dolar harcayacak.

Trump’ın kararları Euro bölgesinde sentix yatırımcı güven endeksinin 24’e inmesine yol açtı.

Şubat’ta TÜFE 0.73, yıllık bazda %10.26 oldu. Taze fasulye %55 artarak rekor kırdı.

Türkiye’de geçen yıl giyim ve ayakkabı perakendesinde 100 milyar liralık ciroya ulaşıldı.

Rusya Türkiye’den nar, patlıcan, kabak, biber ve marul ithalatına izni verdi.

İstanbul’da sağanak yağmur, kentteki barajların doluluk oranını yüzde 87,93’e çıkardı.